CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, son üç yılda yüzde 122 oranında zam gelen elektrik faturalarının şeffaf olmadığını belirterek, “Vatandaştan elektrik faturalarında ne ödediği gizleniyor" dedi.

CHP Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 1 Temmuz’da yapılan son zamla yüzde 15 oranında artan elektrik faturalarının içeriğinin gizlendiğini söyledi. Akın tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’de elektrik faturaları son bir yılda yaklaşık yüzde 30 oranında artmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin üçüncü yılında elektrik faturalarındaki artış yüzde 122 oranını bulmuştur" dedi. Elektrik hizmetinin vatandaşlarımıza müşteri mantığıyla ulaştırıldığını dile getiren Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidarınızda ucuzlayacağı ve hizmetin kalitesinin artacağı vaadiyle elektrik dağıtımı özelleştirilmiştir. 21 bölge halinde özelleştirilen elektrik dağıtımı, faturaları daha da artırmış, dağıtım hatlarında yeterli yatırımın yapılmaması nedeniyle sık sık elektrik kesintileri yaşanmaya başlanmıştır."

Gözden kaçırmayın

TBP Başkanı Aybaş duyurdu: Rakıya zam geldi TBP Başkanı Aybaş duyurdu: Rakıya zam geldi

YARIDAN FAZLASI ŞİRKETLERE

Dağıtım bedeli, elektrik üretim şirketlerine verilen YEKDEM desteği gibi doğrudan ya da dolaylı olarak vatandaştan alınan bedellerin gizlendiğini ifade eden Ahmet Akın, dağıtım bedelinin faturanın neredeyse yüzde 30’unu oluşturduğunu, enerji şirketlerine verilen desteğin payının ise yüzde 25’i bulduğunu dile getirdi. Faturanın yarısından fazlasının elektrik tüketim maliyeti değil, şirketlere verilen dağıtım bedeli ve destekleme ödemesine gittiğini vurgulayan Ahmet Akın, "Vatandaşlardan elektrik faturalarında ne ödediği gizleniyor. Vatandaşın ödediği faturadaki her ayrıntıyı bilmeye hakkı var" dedi.