İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Bu bir kanal temeli değildir. Buradan Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Kanalın temelini atmaya gidiyorum diyorsa yanılıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, TELE1 ekranlarında gazeteci Uğur Dündar, Evren Özalkuş, Tuba Emlek ve Merdan Yanardağ'ın sorularını yanıtladı. Cumartesi günü temeli atılacak yolun Kanal İstanbul'a ait olmadığını belgeleriyle anlatan İmamoğlu, "Temeli atılacak yol 2020'de ihale ediliyor. Rönesans İnşaat ve Uluslarası İnşaat ihaleyi alıyor. Bu proje ihale ediliyor. Ne kanal var ne başka bir şey var. Kanalla uzaktan yakından alakası yok" diye konuştu.

"BU BİR KANAL TEMELİ DEĞİL"

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen İmamoğlu, "Bu bir kanal temeli değildir. Buradan Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Kanalın temelini atmaya gidiyorum diyorsa yanılıyor. Kanal beka meselesiymiş, kanal kurtulmuş. Bu kanal neymiş. Akıllıca birşey değil" ifadelerini kullandı.

"MARMARA DENİZİ ASTIMLI BİR ÇOCUK"

İmamoğlu,  Uğur Dündar'ın “Müsilaj gerçeği var. Kanal İstanbul’un yapılması halinde ben hakikaten ürperiyorum. Ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Akademik dünyayla yoğun temas halindeyiz. Marmara Denizi’ni çok hor kullandık. Marmara Denizi çok genç. Fakat bu coğrafyadaki şehirleşme, kentleşme; 30 milyona yakın insan Marmara’nın kıyısında yaşıyor. Daha kötüsü, Türkiye’nin yüzde 50’ye yakın sanayisi bu bölgede, ekonominin yüzde 60’ı yine bu bölgede. Şimdi böyle bir yapılanmayla siz aslında bu bölgede Marmara’yı tehdit eden duruma geldiniz. Onlarca yılın ortaya koyduğu bir gerçek. Günün sonunda Marmara Denizi’nin refleksleri var. Su bilimciler buna, 'Marmara Denizi astımlı bir çocuk' diyor. Daha da ileri gidenler var ve en hızlı hayatını yitirecek denizlerden biri diyorlar. Tam aksine bizim bunu korumamız gerekir. Dünya güzeli bir kent var ama bunu koruyacaksın. İstanbul bu konuda kentleşme ve sanayileşme ile en etkili yer. Kocaeli Körfez bölümü, Ergene bölümü. Bir bilim insanı şunu söyledi, 'Ergene Vadisi arıtıldığı an mutlaka da Ege’ye gönderilmeli. Marmara’nın kaldıracak tek bir haddi yok.' Bunu bilim insanları diyor. Biz biliyorsunuz, doktorla, bilimle yüzleşmekten korkarız hatta her şeye kader kısmet der yolumuza devam ederiz ama böyle değil. Tabii ki inançlıyım, kadere inanıyorum ama yaradanın kaderi zorlayan ya da oluşturan koşulları kulun ortaya koyduğunu da bilen bir inanca sahibim. Bizim bu coğrafyayı iyi kullanmamız lazım. Bugüne dair, Şehircilik Bakanlığı ile toplandık. Bizi davet etti, teşekkür ederiz. Davetten 4-5 gün önce ben de böyle bir davet olması çağrısında bulunmuştum. Kocaeli’ye gittik verimli bir toplantı yaptık ve 22 maddeli bir eylem planı konuştuk.

ERDOĞAN’A: “’KANALIN TEMELİNİ ATMAYA GİDİYORUM’ DİYORSA YANILIYOR”

Bu bir kanal temeli değildir. Buradan cumhurbaşkanına sesleniyorum. Kanalın temelini atmaya gidiyorum diyorsa yanılıyor. Kanal beka meselesiymiş, kanal kurtulmuş. Bu kanal neymiş. Akıllıca bir şey değil. Arıtma tesislerinin kapatılması meselesi.. Gündüz olsa kargalar gülerdi bu söze. Silahtarağa meselesi var. Niye temel atmadık? İstanbul'un ihtiyacı yok. 200 dönüm ormanlık alan var. Çok güzel bir düzenleme yapıyoruz orada. Buradaki tüm ağaçlar kesilip arıtma sistemi yapılacaktı, daha da kötüsü arıtılan su Haliç'e verilecekti. Bilim diyor ki, arıtsan bile Haliç'e bir damla su veremezsin, durağan su. Diyelim ki doğru bir proje. Proje daha tam bitmemiş, ihale verilecek. Bitmesi 2025. Müsilaja nasıl sebep oluyor? Siyasi ömürleri Kanal İstanbul'u yapmaya yetmeyecek.

“KANAL BEKA MESELESİYMİŞ, DELİ SAÇMASI BU”

"Buradan kıymetli İstanbullulara seslenmiş olayım. Bilim insanlarıyla yaptığımız sohbetlere göre, Kanal’ın Karadeniz’den İstanbul’a akıtacağı milyarlarca metreküp su, hemen derhal Marmara’yı öldürür. Tarif aynen bu. 25 yılımı bu denizlere verdim profesörlerin ifadesiyle bu sebepten bile bu proje rafa kaldırılmaz, yok edilir. Arıtma tesislerinin kapatılması meselesi... Gündüz olsa kargalar gülerdi bu söze. Silahtarağa meselesi var. Niye temel atmadık? İstanbul'un ihtiyacı yok. 200 dönüm ormanlık alan var. Çok güzel bir düzenleme yapıyoruz orada. Buradaki tüm ağaçlar kesilip arıtma sistemi yapılacaktı, daha da kötüsü arıtılan su Haliç'e verilecekti. Bilim diyor ki, arıtsan bile Haliç'e bir damla su veremezsin, durağan su. Diyelim ki doğru bir proje. Proje daha tam bitmemiş, ihale verilecek. Bitmesi 2025. Müsilaja nasıl sebep oluyor? İstanbul’da geri dönüşü olmayacak arızalar üretecek, tüm akıl ve bilimden uzak bir avuç insanın ısrarıyla sürdürülen bir iş bu. Proje bile değil, fikir. Cumartesi temel atma falan o öyle bir şey değil. Siyasi ömürleri Kanal İstanbul'u yapmaya yetmeyecek. Üçüncü köprü yapıldıktan sonra Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir bağlantı yolu olarak yapılacak bir iştir bu. Bunun niye Kanal’la ilgisi yok biliyor musunuz? Bu yolun bu planlara işlenmesi 2006 yılında. Üçüncü köprü açıklandığında planlara işlenen bir yol burası. Hiçbir şekilde Kanal ile uzaktan yakından alakası olmayan bir iş bu. 2020 yılı Kurumsal Mali Durum Beklentileri Raporu’nda, ‘Nakkaş Başakşehir Otoyolu toplam 45 km uzunluğundadır. Otoyol’un ihalesi 30 Haziran 2020 tarihinde yapılmış olup…’ burada Kanal ile ilgili bir şey yazıyor mu? Yok. Bu bir Kanal temeli falan değildir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Kanal’ın temelini atmaya gidiyorum diye düşünüyorsa vallahi de billahi de kendilerini yanıltılıyorlar. Kanal beka meselesiymiş, ülkenin kurtuluşuymuş. Vah vah. Allah’ın betonu bu. Deli saçması bu. Bir gazeteci ya bir kişi ‘Bizi bakanlıklardan biri Kanal için şu toplantıya davet etti. Şu bilim insanları sunum yaptı. Şu şu maddelerden dolayı Kanal İstanbul şöyle iyidir’ desin. Bir kelime, bir tarih, bir saat yok. İBB Başkanı bir toplantıya çağrılmaz mı? ‘Sayın Cumhurbaşkanımız çağırın gelip anlatalım’ dedim. Ya bunun geri dönüşü yok. Akıl tutulması. Bunun sebebi ne biliyor musunuz tamamen duygusal(!) 2011’den bu yana 45 milyon metrekareye yakın arazi el değiştirdi.”

"ZAMMIN SORUMLUSU BELEDİYE DEĞİLDİR, HÜKÜMETTİR"

Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan, her ikisi de o süreçte bu işe nasıl karşı çıktıklarını, denetim mekanizmasının nasıl işlemediğini, kurumlar arası diyaloglarla süreci sorguladığında hiçbir yerden olumlu cevap alınmadığını söyledi. Sayın Davutoğlu, Genelkurmay’a hiçbir sorunun sorulmaması üzerine strateji sebebiyle projeyi geri çektiğini söyledi. Oradan arazi alanlara da garanti veriyorum ben. Orada arazi alanların biz İstanbul halkı olarak o arazilerini tarım arazisi olarak kaç liraysa aldıklarında geri alırız onlardan. Ve Atatürk tarım çiftliği kurarız. Bir de utanmadan millete iş ve aş olacak diyor, çıldıracağım. İstanbul’da milyonlarca işsiz var. Ne yazık ki İstanbullunun muhatap alacağı hiçbir söz konuşmuyor Sayın Bakan. Hiçbir itibari yok. Sazlıdere ve Terkos Barajı tehlike altında. Bilim adına ne yazık ki itibarsız cümleler bunlar. Neresinden anlatayım ki. İki gün çalıştay yaptık. Bütün kurumları çağırdık kimse gelmedi. Ey Ulaştırma Bakanımız beni davet edin. Memleketim için İstanbul’um için yalvarıyorum, davet edin anlatın. Biz de bilim insanlarıyla gelelim savunmamızı yapalım. Bunu da naklen yayınlayalım. Zammın sorumlusu belediye değildir, hükümettir. Zam bir ülkenin enflasyonuna, ekonomik politikalarına bağlıdır. Bu millete öyle bir anlatırım ki sokağa çıkamazsınız. Tek tek anlatacağım. İnsanlara temiz su verme hakkımı engelliyorlar. İstanbul için deprem sorun, Kanal tehdit. İstanbul İttifakı'nın Türkiye İttifakı'na dönüşmesinin anahtar kelimesi. Ben CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın adayı olarak seçildim. Ama bana Saadet Partili vatandaşımız da, HDP'li vatandaşımız da, Sol partili vatandaşlarımız, daha da ötesi AK Partili vatandaşlarımız da oy verdi, minnet duyuyorum. Bu, Türkiye'ye yansıyacak." https://dokuz8haber.net/gundem/ekrem-imamoglu-atilacak-temel-onceden-planlanmis-yol-yapim-temeli/