CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, tarım sektöründe vergi indiriminin sağlanmadığı takdirde ekmek fiyatlarının 15 lirayı bulabileceğini söyledi.

"TARIM SEKTÖRÜNDE VERGİ İNDİRİMİ SAĞLANMALI"

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, çiftçinin tarımsal faaliyetlerde kullandığı araçlara aldığı mazotun vergiden muaf tutulması için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Sümer tarım sektöründe vergi indiriminin sağlanmadığı takdirde ekmek fiyatlarının 15 lirayı bulabileceğini söyledi.

"TARIM SEKTÖRÜNÜN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN..."

Alım gücüne kıyasla en pahalı benzinin Türkiye’de olduğunu kaydeden Sümer, “Pahalı benzin sıralamasında İzlanda, Norveç, Monaco ve Hong Kong gibi ülkeler var. Fakat, bu ülkeler dünyada kişi başına düşen milli gelirin de en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de kişi başına milli gelir 10 bin Dolar civarında. Karadağ’da ise bu rakam (Dünya Bankası verilerine göre) yaklaşık 19 bin Dolar görülüyor. Bu şartlar altında tarım sektörünün ayakta kalabilmesi için çiftçinin kullandığı mazottan vergiler kaldırılmalıdır” dedi.

"EKONOMİYİ BATIRDILAR, KASA TAM TAKIR HALE GELDİ"

“Artık Türkiye’de hemen hemen her sektör kendi alanları ile ilgili vergilerin düşürülmesini ya da direk olarak sıfırlanmasını talep ediyor. Çünkü girdi maliyet fiyatları o kadar yüksek ki üretici altından kalkamıyor. Gıda, Turizm, Hizmet ve Sanayi sektörlerinde kepenk kapatmak zorunda kalan üretici devletten vergi anlamında destek bekliyor. İktidar ise yeni bir vergi kalemi bulup vatandaşın sırtına yüklemenin derdinde. Çünkü ekonomiyi batırdılar. Kasa tam takır hale geldi. Tarım sektöründe başta mazot olmak üzere vergi indirimleri sağlanmazsa çok yakında bir ekmek 15 liraları bulacaktır.”

"TÜRKİYE'DE FAKİRDEN ALINIYOR ZENGİNE VERİLİYOR"

Brent petrolün varil fiyatı 75,59 dolar Brent petrolün varil fiyatı 75,59 dolar

“Aslında görevi çok kazanandan sağladığı vergilerle dar gelirli vatandaşların alamadığı hizmeti sunmak olan vergi politikaları Türkiye’de tam tersine işlemekte ve fakirden alıp zengine vermektedir. Son yıllarda toplanan vergilerin rant odaklı, beton yatırımlarına gömülmesi bugün Türkiye’yi üretemez ve sürekli olarak ithal eden bir ülke konumuna getirmiştir. Adil Vergi düzenlemesi gelmediği Saray İktidarı her geçen gün verginin vergisi diye adlandırılan yeni kalemler üretmektedir.”