Ek Gösterge, öğrenci affı ve emekli maaşlarının alt sınırını 3 bin 500 TL olarak belirlenmesini içeren yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yasa teklifi, kamu görevlilerinin ek göstergelerinin artırılarak yeniden düzenlenmesini içeriyor. Yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilenler veya kayıt hakkı elde ettiği halde kaydını yaptırmamış olan öğrencilerin geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın eğitimlerine devam etmesini öngörüyor. İktidarın değişmesi durumunda kamuda olası görevden alınmaya yönelik düzenleme de yapılıyor. Buna göre; TBMM’de genel sekreter ve yardımcısı olarak görev yapanlar görevden alındıklarında başkan baş müşaviri kadrolarına, başkan olarak görev yapanlar görevden alındıklarında başkan müşaviri kadrolarına, başkan yardımcısı olarak görev yapanlar görevden alındıklarında başkan müşaviri kadrolarına atanacak.

YENİ SİSTEM

Önergeyle yapılan değişiklikle, Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlı olarak belirlenmekte olan TBMM Başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakan ve TBMM üyelerinin emekli aylıklarının belirlenmesine ilişkin esaslar yeniden tespit edilerek kamu görevlilerinde olduğu gibi gösterge sistemine tabi tutulacak.

Bu kapsamda TBMM Başkanı veya Başbakan iken bu görevinden herhangi bir nedenle ayrılanlara, istekleri üzerine, müracaat tarihini takip eden ay başından itibaren, 126.000 bin göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda yaşlılık aylığı bağlanacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere, aylık bağlanmasına hak kazanmaları ve en az 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, hesaplanacak aylık tutarından az olmamak kaydıyla, 115 bin 225 göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenecek.

TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanların, sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı hesaplamalarında 9000 ek gösterge rakamı esas alınacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ

AKP önergesi ile oluşturulan düzenlemeye göre, sadece elektrik motorlu olanlar, motor gücü 160 kilovatı geçmeyenler ve özel özel tüketim vergisi matrahı 700 bin TL'yi aşmayanlara yüzde 10, motor gücü 160 KV'yi geçen ve özel tüketim vergisi matrahı 750 bin TL'yi aşmayanlara yüzde 50 ÖTV uygulanacak.

Büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan araçlarla sağlanan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alması kapsamında toplu taşıma hizmetlerinin engeli rampası yapma zorunluluğu 4 yıl daha ertelenecek.

Sabiha Gökçen Havalimanı satılıyor mu? Talipler arasında Malezya kralının da adı geçiyor Sabiha Gökçen Havalimanı satılıyor mu? Talipler arasında Malezya kralının da adı geçiyor

Bugünkü görüşmelerde tekrar ele alınan üçüncü madde üzerinde sunulan ve kabul edilen yeni önerge ile lise mezunu astsubaylardan 3600'ün altında kalan subay, astsubay, uzman erbaşlar, mahalle çarşı bekçilerine de ilave 1200 TL eklenecek.