26.08.2020, 15:51

Eğitim Sen: Tarsus'ta 3 eğitimci Covid-19'a yakalandı, bir okul karantinaya alındı

Eğitim Sen Tarsus Şubesi, ilçedeki iki okulda görevli 3 eğitimcinin koronavirüse yakalandığını açıkladı. Bir ilkokulda görevli öğretmenin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından okulun ka...

Eğitim Sen Tarsus Şubesi, ilçedeki iki okulda görevli 3 eğitimcinin koronavirüse yakalandığını açıkladı. Bir ilkokulda görevli öğretmenin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından okulun karantinaya alındığı da aktarıldı.

Eğitim Sen Tarsus Şubesi Yürütme Kurulu, Kelahmet İlkokulu'nda görevli bir öğretmenin koronavirüs (Covid-19) testini pozitif çıktığını ve okulun karantinaya alındığını açıkladı. Açıklamada, "Bugün itibariyle Kelahmet İlkokulu-Ortaokulu'nda görevli bir öğretmenin testinin Covid-19 pozitif çıkması nedeniyle bu okul karantinaya alınmıştır. Turgut İçgören Ortaokulu Müdür Ve Müdür Yardımcısı'nın da Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle tedavileri devam etmektedir" denildi.

"BAKANLIK ÖNERİLERE KULAK TIKADI"

Konuyla ilgili yapılan yazılı basın açıklamasında, şu bilgiler paylaşıldı:"Bakanlığın 24 Ağustos’ta okullarda öğretmenler için sene başı seminer çalışmalarını başlatmasının ve öğretmenlerin fiilen okullara çağrılmasının ardından ülkenin dört bir yanından olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Okulların açıldığı 24 Ağustos itibariyle eğitim emekçileri görevleri başına gittiklerinde salgın öncesinde nasıl bırakmışlarsa okullarını aynı şekilde buldular. Hiçbir düzenlemenin yapılmadığı, salgın yokmuş gibi okullara çağrıldığımız bir seminer dönemi başladı. Eğitim Sen olarak bu süreçte yaptığımız çalıştay sonrası ortaya koyduğumuz tespitler ve önerilerimize bakanlık kulak tıkamış, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyerek eğitim emekçilerini savunmasız ve önlem alınmamış şekilde iş yerlerine dönmek zorunda bırakmıştır. Bunun sonucunda ne yazık ki ilçemizde de Covid-19 testi pozitif çıkan eğitim emekçisi arkadaşlarımızın varlığı bizleri kaygılandırmaktadır."

"SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATACAK UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN"

Turgut İçgören Ortaokulu Müdür Ve Müdür Yardımcısı'nın da Covid-19 testinin pozitif çıktığının aktarıldığı açıklamaya, şöyle devam edildi:"Bugün itibariyle Kelahmet İlkokulu-Ortaokulunda görevli bir öğretmenin testinin Covid-19 pozitif çıkması nedeniyle bu okul karantinaya alınmıştır. Turgut İçgören Ortaokulu Müdür ve Müdür Yardımcısı'nın da Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle tedavileri devam etmektedir. Eğitim Sen olarak okullarda salgına yönelik önlemler alınmadan kalabalık ortamlarda toplantı, çalışma, kurul vb. yapılmamasını, eğitim emekçilerine düzenli test yapılamasını, koruyucu ekipman sağlanmasını bir kez daha acil talep ediyoruz. Yüz yüze eğitime başlanabilmesi için bakanlığın vakit kaybetmeden okullarda gerekli düzenlemeleri yapması, ek derslik açılması, yeni öğretmen atamaları yapılarak sınıf mevcutlarının düşürülmesi de acil talebimizdir. Mevcut koşullarda ne eğitim emekçilerinin ne de çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli eğitim öğretim yapamayacakları açıktır. Sağlığımızı riske atacak her türlü uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığını, Valilikleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini, okul yönetimlerini acil önlem almaya çağırıyoruz. Sağlık hakkı en temel insan hakkıdır."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@