Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 'Efeler’den Güzelyurt’a Uzanan Enginarın Yolcuğu’ projesi kapsamında, Belediye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeş şehri olan Güzelyurt Belediyesi’ni ziyaret etti.

Efeler Belediyesi ve Güzelyurt Belediyesi’nin ortak olduğu, kadın istihdamına ve tarımsal üretime katkı sağlayacak proje kapsamında, Güzelyurt’a giden Başkan Atay’a Efeler Belediyesi meclis üyeleri eşlik etti. Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ı makamında ziyaret eden Atay ile beraberindeki heyet, daha sonra KKTC’ye gönderilen enginar fidelerinin yetiştirildiği araziyi gezdi. 

Bursa Mudanya Belediyesi’nden afet yardım kampanyası Bursa Mudanya Belediyesi’nden afet yardım kampanyası

Başkan Atay, ziyarette şöyle konuştu:

“Bu birlikte ilk projemiz. Bundan sonra kara incirle ilgili bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bu bölgedeki kara incirin de yerleşik bir şekilde ürün haline gelmesini sağlayacağız. Burada Efeler Belediyesi’nde dört siyasi partinin meclis üyeleri var. Bu projemiz tüm siyasi parti meclis üyelerimizin oybirliği ile meclisimizden geçti. Bu nedenle buraya katılan ve gelemeyen meclis üyesi arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Biz doğru olan birliktelikle zenginleşeceğimiz, ürün yelpazemizi genişleteceğimiz, katma değer yaratacağımız, kadınların istihdam edileceği projelerin hepsinde varız ve birlikte olmaya da devam edeceğiz. Umarım başka projelerde de birlikte olarak Güzelyurt’un kalkınmasına, yurttaşlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı yapabiliriz. Bizi ağırladığınız ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz, projemiz yeniden hayırlı olsun.”

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ise şunları söyledi:

“Kendi üretimiyle büyüme arzusunda olan bir kentin belediye başkanı olarak Efeler Belediyesi’yle müşterek ‘Efeler’den Güzelyurt’a Enginar’ın Yolculuğu’ projesini birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Efeler Belediyesi ile birlikte enginara yolculuk noktasında, buradaki suyun ve tarımın iyileştirilmesi ve en önemlisi kadın istihdamını artırma noktasındaki bu projede buluşuyoruz. Bu yıl deneme amaçlı gerçekleştirdiğimiz bu uygulamada Efeler’den gelen enginarlarımız ekime geçirilmiş ve bundan sonraki süreçte de mart ayında bunun hasadıyla birlikte, paketlenmesi ve satışa dönüşmesini sağlamış olacağız. Efeler’de gerçekleşen enginar fabrikasında gördüklerimizin heyecanını buraya yansıtmak istiyoruz. Bu istek ve inanç doğrultusunda inanıyorum ki, Güzelyurt’la Efeler Belediyesi’nin kurmuş olduğu kardeş şehir ilişkilerini zenginleştireceğiz. Bu vesileyle başta Efeler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Atay, meclis üyeleri ve Efelerli vatandaşlara yürekten teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”