Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, satın alınan ve intikal eden tapuların alındığı yılın sonuna kadar belediyeye bildirimlerinin yapılması gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin belediyeden yapılan açıklamada, “Beyanı, tapu sahibi veya yasal temsilcisi Belediyemize bizzat gelerek ya da Belediyemizin resmi internet sitesine girdikten sonra online işlemler bölümünden beyan vererek işlemlerini tamamlayabilir” denildi.

Edirne’de evcil hayvanların aşı ücreti 400 lira oldu Edirne’de evcil hayvanların aşı ücreti 400 lira oldu

Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, Emlak Vergisi Kanunu’na göre satın alınan ve intikal eden tapuların alındığı yılın sonuna kadar belediyeye bildirimlerinin yapılması gerektiğini hatırlattı. Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Emlak Vergisi Kanunun 23’üncü Maddesi gereğince ‘Yeni bir bina, arsa veya arazi edinilmesi durumunda satın alınan bütçe yılı içerisinde ilgili belediyeye emlak vergi bildirimi yapılmalıdır. Ancak, tapu tescil tarihi yılın son üç ayında olması durumunda tescil tarihinden itibaren 3 ay içerisinde emlak vergi bildirimi yapılmalıdır. Süresinde beyan vermeyen mükelleflere 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre usulsüzlük ve vergi ziyaı cezaları uygulanır.’ Beyanı tapu sahibi veya yasal temsilcisi Belediyemize bizzat gelerek beyan verebilir ya da Belediyemizin resmi internet sitesi www.edirne.bel.tr adresine girdikten sonra online işlemler bölümünden beyan vererek işlemlerini tamamlayabilir. Online yöntem ile yapılan başvurular yetkili personel tarafından kontrol edildikten sonra gerekli işlemler yapılır. Eksik bilgi ve belge olması durumunda yetkili personel posta, faks veya e-posta yoluyla bilgi ve belgeleri isteyerek işlemleri tamamlar. Beyanname işlemi gerçekleştirildikten sonra kullanıcı e-belediye ekranındaki menüden beyanına dair bilgileri görüntüleyebilir ve diğer işlemlerini gerçekleştirebilir. Belediyemiz internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen emlak beyanı işlemleri kısa süre içerisinde e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Emlak beyan işlemleri online olarak gerçekleştirilebildiği için Müdürlüğümüzce mükellefin bizzat kendisi yada yasal temsilcisi dışında herhangi bir kişi tarafından verilen beyannameler kabul edilmeyecektir.”