Dünyanın ilk iyileşen HIV hastası olarak bilinen Timothy Ray Brown'ın, Kaliforniya'da hayatını kaybettiği aktarıldı.Dünyada HIV tedavisinde başarılı sonuç alınan ilk kişi olan Timothy Ray Br...

Dünyanın ilk iyileşen HIV hastası olarak bilinen Timothy Ray Brown'ın, Kaliforniya'da hayatını kaybettiği aktarıldı.

Dünyada HIV tedavisinde başarılı sonuç alınan ilk kişi olan Timothy Ray Brown, kansere yakalandıktan sonra ABD'nin Kaliforniya eyaletinde hayatını kaybetti. Partneri Tim Hoeffgen, "Timothy'nin bu öğleden sonra lösemiyle savaşının beşinci ayında öldüğünü duyurmaktan büyük üzüntü duyuyorum" ifadelerini kullandı.

"UMUT ELÇİSİ"

Duvar'ın aktardığı habere göre, 'Berlin hastası' olarak bilinen ve kemik iliği nakliyle 2007 yılında tedavi olan Brown'un partneri, "Kahramanım gittiği için kalbim kırık" ifadelerini kullandı ve Brown'un bir 'umut elçisi' odluğunu dile getirdi.Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşarken, 1995 yılında HIV tanısı konulan Brown'a, 2006 yılında akut miyeloid lösemi olarak bilinen bir tür kan kanseri teşhisi kondu. Tedavi gördükten sonra on yıldan fazla bir süredir sağlıklı bir yaşam sürdüren Brown'un lösemisi geçtiğimiz yıl nüksetti. Doktorları, kanserin omurga ile beyne yayıldığını ve Brown'un son zamanlarında Palm Springs, Kaliforniya'da bir bakımevinde tedavi gördüğünü aktardı.