Dünyanın önde gelen çikolata üreticilerinden Barry Callebaut'un Belçika'daki fabrikasında salmonella bakterisi bulundu. Fabrikanın 25 Haziran sonrası ürettiği çikolataların dağıtımı durduruldu.

Barry Callebaut firması tarafından yapılan yazılı açıklamada, Wieze kentindeki fabrikada bakterinin 27 Haziran'da bulunduğu bildirildi. Bunun üzerine 25 Haziran'dan bu yana üretilen çikolataların tümünün satışının durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, bakterinin bulunma nedeninin araştırıldığı, aydınlığa kavuşturulduktan sonra fabrikanın temizlenerek yeniden üretime başlayacağı duyuruldu.

270 BİN ÇİKOLATA ÜRETİLİYOR

İngiltere'de gaz patlaması: 1 çocuk hayatını kaybetti İngiltere'de gaz patlaması: 1 çocuk hayatını kaybetti

Çikolata satışı yapan 73 farklı marka için sıvı çikolata üreten fabrika, yıllık 270 bin ton çikolata üretimiyle dünyanın en büyük çikolata fabrikası ve tedarikçisi olarak biliniyordu.

DAHA ÖNCE KİNDER'DE BULUNMUŞTU

Nisan ayında da Ferrero'nun Belçika'nın Arlon kentindeki fabrikasında, Kinder çikolata ürünlerinde salmonellaya rastlanmış, çok sayıda Avrupa ülkesinde vakalar görülmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 salmonella enfeksiyonu bulunduğunu bildirmişti. Bunun üzerine kapatılan fabrikanın, gelecek ay tekrar faaliyete başlayacağı açıklanmıştı.