Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) açıkladığı Dünya Gıda Fiyatları Endeksi'ne göre, büyük ölçüde bitkisel yağlardaki arz yönlü kısıtlamalar nedeniyle gıda fiyatları Ocak ayında yükseldi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi Ocak’ta Aralık 2021'dekinden yüzde 1,1 daha fazla gerçekleşerek ortalama 135,7 puan oldu. Endeks, yaygın olarak ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri takip ediyor. Ocak ayında aylık bazda yüzde 4,2 artan FAO Bitkisel Yağlar Fiyat Endeksi, Aralık ayındaki düşüşünü tersine çevirerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

TÜM YAĞLARIN FİYATLARI ARTTI

Yükselen ham petrol fiyatlarının da desteğiyle tüm temel yağların fiyatları arttı. Palm yağı fiyatlarındaki artış, büyük ölçüde, dünyanın önde gelen ihracatçısı Endonezya'nın ihracat olanaklarındaki olası azalmaya ilişkin endişelerle desteklenirken, soya yağı fiyatları da özellikle Hindistan'dan yapılan güçlü ithalat alımlarıyla arttı. Kolza yağı fiyatları, devam eden arz sıkışıklığı nedeniyle artarken, ayçiçeği yağı fiyatları, arz darlığı ve artan küresel ithalat talebinden etkilendi.

Gözden kaçırmayın

“Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL" “Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL"

"ETKİLER KISA SÜREDE AZALMAYACAK"

FAO'nun Piyasalar ve Ticaret Bölümü Direktörü Boubaker Ben-Belhassen, bitkisel yağ fiyatlarındaki son artışa atıfta bulunarak şunları söyledi: ”Başta işgücü kıtlığı ve olumsuz hava koşulları olmak üzere diğer arz yönlü kısıtlamalara ek olarak azalan ihracat olanakları, bitkisel yağ fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. Bu kısıtlamaların etkilerinin kısa sürede azalmayacağına dair bir endişe var."

SÜT FİYATLARINDA DA YÜKSEK ARTIŞ

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, yağsız süt tozu ve tereyağı için kaydedilen en hızlı artışlarla birlikte, yüzde 2,4 yükselerek art arda beşinci aylık yükselişini kaydetti. Batı Avrupa'daki azalan ihracat olanakları ve Okyanusya'da önümüzdeki aylardaki süt üretimine yönelik ortalamanın altındaki beklentiler, COVID-19 ile ilgili işgücü kıtlığına bağlı işleme ve nakliye gecikmelerinin yol açtığı gibi küresel süt piyasalarında daralma etkisini artırdı. FAO Et Fiyat Endeksi, küresel ithalat talebinin ihracat arzını aştığı dünya sığır eti fiyatlarının yeni bir zirveye ulaşmasıyla, Ocak ayında hafifçe yükseldi. 

YENİ TAHIL TAHMİNLERİ

FAO ayrıca 2021 dünya tahıl üretimi tahminlerini de güncelledi. Buna göre, üretimin geçen yıla göre yüzde 0,8 artışla 2 793 milyon ton olması bekleniyor. FAO'nun yine bugün yayınlanan son Tahıl Arz ve Talep Özetine göre, 2021'de küresel buğday üretiminin 2020 ile eşit olması beklenirken, iri tanelilerin üretiminin yüzde 1,3 daha fazla olması ve pirinç üretiminin yüzde 0,7 artması bekleniyor.

FAO'nun 2021/22'de dünya hububat ticareti için son tahmini rekor bir seviyede gerçekleşerek bir önceki yıla göre yüzde 0,4 artışla 481 milyon ton oldu. Bu, iri taneliler için beklenen yüzde 1,5'lik daralmayı dengelemenin ötesinde, küresel buğday ticaretinde yüzde 2'lik ve küresel olarak ticareti yapılan pirinç hacminde yaklaşık yüzde 4’lük bir artış beklentilerini yansıtıyor.