DSÖ Başkanı'ndan ülkelere koronavirüs uyarısı

DSÖ'den koronavirüsle (Covid-19) mücadele için alınan önlemleri ekonomik gerekçelerle kaldırmayı planlayan ülkelere uyarı geldi. DSÖ Başkanı Ghebreyesus, kısıtlamaların erken kaldırılmamasını iste...

GÜNDEM 14.04.2020 - 10:30 14.04.2020 - 10:30 Dokuz8 Haber

DSÖ'den koronavirüsle (Covid-19) mücadele için alınan önlemleri ekonomik gerekçelerle kaldırmayı planlayan ülkelere uyarı geldi. DSÖ Başkanı Ghebreyesus, kısıtlamaların erken kaldırılmamasını istedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılmasını sadece etkili bir aşının durdurabileceğini söyledi. Ghebreyesus, kısıtlamaların erken kaldırılmamasını istedi.Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘küresel bağlantı düzeyinin’, virüsün yeniden ortaya çıkması riskinin süreceği anlamına geldiğini belirtti. Çoğu uzman ise koronavirüsne ve neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık sağlayacak bir aşının bir yıldan önce geliştirilip, dağıtılamayacağını söyledi.

"DOMUZ GRİBİNDEN 10 KAT DAHA ÖLDÜRÜCÜ"

BBC Türkçe'nin haberine göre; Ghebreyesus, Covid-19 salgınının, 2009’daki domuz gribi salgınından daha hızlı yayıldığına ve 10 kat daha öldürücü olduğuna dikkat çekti. H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi salgınında 200 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Virüsün davranışı konusunda hala bilinmeyen çok şey olduğunu vurgulayan Ghebreyesus; vaka takibi, test ve izolasyonun salgını önlemede önemli olduğunu vurguladı.

"YAVAŞLAMASI ZAMAN ALIYOR"

DSÖ Başkanı Ghebreyesus ülkeleri, koronavirüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla uygulanan kısıtlamalara erken son vermemeleri konusunda da uyardı ve aksi halde salgının yeniden yayılabileceğini söyledi. Ghebreyesus, virüsün çok hızlı yayıldığına ancak yavaşlamasının zaman aldığına dikkat çekti.

"VİRÜS DİKKATE ALINMALI"

Dünyada çok sayıda ülkenin, çeşitli sosyal ve ekonomik kısıtlamaları önümüzdeki haftalarda kaldırmaya hazırlandıkları biliniyor. Ghebreyesus ise alınacak herhangi bir kararın temel hedefinin kamu sağlığının korunması olduğunu, virüsün bilinen özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.İspanya hükümeti dün ülkede bazı bazı sektörlerin yoğun önlemler eşliğinde yeniden başladığını açıklamıştı. İtalya’nın da yarından itibaren bazı şirketlerin yeniden faaliyete geçmelerine izin vermesi bekleniyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@