Dünya Sağlık Örgütü: "Avrupa'da vakaların yüzde 68'i delta varyantı"

DSÖ, Avrupa'da koronavirüs vakalarının yüzde 68'inin delta varyantı kaynaklı olduğunu açıkladı ve hükümetlere aşılama kampanyalarını hızlandırma çağrısı yaptı.

DÜNYA 24.07.2021 - 14:06 24.07.2021 - 14:12

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da görülen koronavirüs (Covid-19) vakalarının çoğunun delta varyantı olduğunu duyurdu.

Euronews’in aktardığı habere göre, DSÖ ile birlikte Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, vakalardaki düşüşün ardından gevşetilen salgınla mücadele önlemlerinin tekrar uygulanması için çağrıda bulundu. Avrupa genelinde geçen aylarda iyileşme görülen vaka oranları delta virüsünün yaygınlaşmasıyla tekrar tırmanışa geçti.

DELTA KORONAVİRÜSÜN BASKIN TÜRÜ OLABİLİR

Kıta genelinde aktif vakaların yüzde 68'inin virüsün ilk türünden çok daha bulaşıcı olduğu bilinen deltadan kaynaklandığı açıklandı. DSÖ'den yapılan açıklamaya göre, salgının gidişatına bakıldığında deltanın önümüzdeki aylarda dünya genelinde de koronavirüsün baskın türü olması bekleniyor.

DSÖ Avrupa'nın açıklamasında, "Söz konusu varyant, daha güçlü bir mutant ortaya çıkmadığı müddetçe yayılmayı ve diğer türlerin yerini almayı sürdürecek" denildi.

HÜKÜMETLERE "AŞILAMAYI HIZLANDIRIN" ÇAĞRISI

Geçen 4 hafta boyunca Covid-19 vakalarının artış gösterdiğinin altını çizen DSÖ, hükümetlerden aşılama kampanyalarını hızlandırmalarını istedi.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr Hans Kluge, pandeminin bitmesine halen çok uzak olduğumuzu hatırlatarak, "Aşılamayla ilgili AB üyelerinin tüm çabalarına rağmen hala milyonlarca insanın aşılanmamış olması, onları hastanelik olma riskiyle karşı karşıya bırakıyor" dedi.

Kluge ayrıca, bilimsel verilerin tam aşılanmanın can kaybını veya hastalığı ağır geçirme riskini önemli ölçüde azalttığını vurgulayarak aşının yanı sıra temizlik, sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uyulmasını tavsiye etti. Kluge, bu önlemlerin sadece salgını değil, hayatın durma noktasına geldiği kapanma süreçlerini de önlediğinin altını çizdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@