Ordu İl Engelli Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ordu’nun engelsiz bir şehir olması için engellilerin yaşadığı sorunları anlattı. Ümit İşbakan, kent genelinde 90 bin engelli yaşadığını belirterek, “Engellileri yok saymanızla bu iş bitmez” dedi.

HABER: NURCAN SEVEN

Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Ordu İl Engelli Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, “Ordu ilinde yaşayan bir engelli ve engelli meclis başkanı olarak Ordu ilindeki engelleri anlatmak istiyorum” dedi ve yaşadıkları sorunları tek tek sıraladı. Kaldırımlarda görme engelliler için yapılan sarı çizgilerde hâlâ trafo ya da panoların olduğunu aktaran İşbakan, esnafın kaldırım işgalinin de devam ettiğini söyledi.

Engelli rampalarının hazır döküm olarak gayet kullanışlı olduğunu, ancak yanlış işçilikle amacın dışında monte edildiğini ifade den İşbakan, toplu taşımada yaşadıkları sorunları ise şöyle özetledi: “Toplu ulaşım araçlarında engelli rampalfur ya açılmıyor ya da şoför kendisi ilgilenmiyor inip açmıyor. Engellilere toplu ulaşım araçlarında ayrılan yerler, maalesef sağlıklı insanlar tarafından amacı dışında kullanılıyor.”.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 940 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 4 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 940 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 4 kişi hayatını kaybetti

ENGELLİ MECLİSİ KURULMADI

Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın’ın hâlâ engelli meclisini kurmadığını, kurdurmadığını anlatan Aydın, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de engelliler koordinasyon merkezini kurmadığını hatırlattı. Yürüyen merdivenli üst geçitlerin ve asansörlerin sıklıkla bozulduğunu dile getiren İşbakan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Buralarda bakım yapan firma il dışından geldiği için çok uzun sürüyor ve bu zaman diliminde engelliler mağdur oluyor” dedi. Şarj cihazlarının neden sadece sahillerde olduğunu soran Engelli Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, şu soruları sordu: “Şarj cihazına şehir içinde ihtiyaç duyulmaz mı? Çok sık bozuluyor ve tamir ve bakım için firma il dışından geldiği için problem uzun sürüyor. İl içerisinden bir firma bulunulamaz mı?”

FATURALARDA İNDİRİM TALEP ETTİ

Ordu’daki özelleştirilmiş elektrik dağıtım firması olan YEPAŞ’ın engellilere Anayasal hakkı olan engelli indirimini uygulamadığını söyleyen İşbakan, “Doğal gaz firması AKSA da hakkımız olan indirimi uygulamıyor. Devlet neden özelleştirme yaparken engellilerin indirim haklarını korumaz? Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne de sesimizi duy ve acil çözüm bul, bizlere ENGEL olma diyoruz.”