Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Avrupa ve Asya'nın doğusundaki az gelişmiş ülkelerin büyük bir resesyonla karşı karşıya olduklarını, stagflasyon (yüksek enflasyon ve düşük büyüme) riskinin de arttığını söyledi.

BBC'nin haberine göre Malpass, "Ukrayna savaşı, Çin'de koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, arz-talep zincirindeki aksaklıklar, yüksek enflasyon ve düşük büyüme oranları ekonomilere darbe indiriyor" dedi.

Dünya genelinde enerji ve gıda fiyatlarında da ciddi bir artış görüldüğünü belirten Malpass şunları söyledi: "Dünyanın büyük bölümünde zayıf yatırımlar nedeniyle muhtemelen önümüzdeki 10 yıl boyunca düşük büyüme oranları görmeyi sürdüreceğiz. Birçok ülkede enflasyon rekor seviyelerdeyken ve arzın da artışının yavaş olması beklenirken enflasyonun uzun süre yüksek kalması riski var."

UKRAYNA'YA EK FON

Öte yandan Dünya Bankası, Ukrayna'ya yönelik olarak 1 milyar 490 milyon dolarlık ek fon verilmesini onayladı. Hükümet ve kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesi için kullanılacak fon aynı zamanda Ukrayna'ya sağlık, eğitim ve temizlik alanlarında yardım etmek amacıyla sunulan 4 milyar dolarlık paketin bir parçası. Dünya Bankası tahminlerine göre, Ukrayna ve Rusya, Avrupa'da ekonomik göstergelerinde en büyük düşüşü göstermesi beklenen iki ülke.

Malpass, "Küresel bir resesyon riski bertaraf edilse bile büyük arz artışları sağlanmadığı müddetçe yüksek enflasyon ve düşük büyüme oranları birkaç yıl daha devam edebilir" dedi ve 2021-2024 yılları arasında küresel büyümenin yüzde 2,7 oranında yavaşlamasını beklediklerini söyleyerek bunun 1976-1979 arasında görülen yavaşlamanın en az iki katı olduğuna dikkat çekti.

Asgari ücretlinin sofrasındaki bir yıllık kayıp: 93 ekmek, 1345 yumurta, 354 kg domates! Asgari ücretlinin sofrasındaki bir yıllık kayıp: 93 ekmek, 1345 yumurta, 354 kg domates!

Malpass, 1970'lerin sonunda enflasyonu kontrol altına almak için yapılan faiz artışlarının çok yüksek olduğunu ve bunun 1982'de küresel bir resesyonu ve gelişmekte olan ülkelerde finansal krizleri tetiklediğini söyledi. Ancak 1970'lerde ABD doları bugüne oranla çok daha zayıf noktadaydı ve petrol de daha pahalıydı.