Ayhan Bilgen'in kurduğu Türkiye'nin Sesi Partisi'nin logosunda yer alan güvercinin DSP'nin logosuna benzerliğinin dikkat çekmesi üzerine DSP hukuki süreç başlatacağını açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Gazeteci İsmail Saymaz: "AK Parti, Cahit Özkan’dan istifa etmesini istedi" Gazeteci İsmail Saymaz: "AK Parti, Cahit Özkan’dan istifa etmesini istedi"

Demokratik Sol Parti (DSP), HDP’den ayrılan eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in kurduğu Türkiye’nin Sesi Partisi’ne (SES) ait logonun, kendi partilerinin logosuna benzerliği nedeniyle yargı yoluna gideceklerini açıkladı. DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur, “Bu amblemin parti yetkililerince kısa zamanda değiştirilmesi dileğimiz ve beklentimiz yanında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi nezdinde gerekli yasal süreci başlatacağımız hususunu basınımız aracılığıyla da paylaşmak isterim” dedi.

"BARIŞIN SİMGESİ 'AK GÜVERCİN' DSP'NİN AMBLEMİDİR"

DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur, konuya ilişkin açıklamasında SES’in kullandığı parti logosunun, DSP’ye ait logoya benzerliği nedeniyle konuyu yargıya taşıyarak yasal süreç başlatacaklarını açıkladı. Okur'un açıklaması şu şekilde:

“Siyasi partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında gelmektedir. Ülkemizde de değişik zamanlarda ve farklı gerekçelerle birçok siyasi parti kurulmakta ve belirledikleri ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Kars eski Belediye Başkanı Sayın Ayhan Bilgen ve arkadaşları tarafından 31 Mart 2022 tarihi itibariyle kurulan ve İçişleri Bakanlığı’na kuruluş evraklarını teslim ettiğini basın kuruluşları aracılığıyla öğrendiğimiz Türkiye’nin Sesi Partisi, kurumsal simgesi olarak lacivert zemin üzerine ağzında zeytin dalı olan beyaz güvercin logosu sunmuştur. Kendilerine ve Türk siyasetine hayırlı olması temennimizi iletiyoruz. Ancak öncelikle belirtmeliyiz ki, bu tercih doğru bir yaklaşım içermemektedir. Umudun simgesi mavi zemin üzerinde, barışın simgesi ‘ak güvercin’ 1985 yılında kurulmuş olan Demokratik Sol Parti’nin amblemidir ve Türk seçmeni tarafından da 37 yıldır katıldığı bütün seçimlerde bu simge kullanılmaktadır."

"EN HAFİF DEYİMİYLE TALİHSİZ BİR TERCİH"

"Yeni kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi’nin kurucularının böyle bir amblem belirlemesi en hafif deyimiyle talihsiz bir tercih olmuştur. Bu amblemin parti yetkililerince kısa zamanda değiştirilmesi dileğimiz ve beklentimiz yanında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi nezdinde gerekli yasal süreci başlatacağımız hususunu basınımız aracılığıyla da paylaşmak isterim.”