DSÖ: koronavirüs havada asılı kalmaz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 olarak bilinen koronavirüsün taşıyıcı birinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması yoluyla yayılan damlacıklarla bulaştığını açıkladı.DSÖ yaptığı açıklam...

DÜNYA 29.03.2020 - 11:52 29.03.2020 - 11:52 Dokuz8 Haber

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 olarak bilinen koronavirüsün taşıyıcı birinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması yoluyla yayılan damlacıklarla bulaştığını açıkladı.

DSÖ yaptığı açıklamada koronavirüse karşı korunmak için şu önerilerde bulundu:-1 metre mesafenizi koruyun-yüzeyleri sık sık dezenfekte edin-ellerinizi ovarak yıkayın-yüzünüze dokunmayınhttps://twitter.com/WHO/status/1243972193169616898?s=20

VİRÜSLER HIZLI BİR ŞEKİLDE YERE DÜŞER

Covid-19 durumuna sebep olan virüs, genellikle taşıyıcı bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması yoluyla yayılan damlacıklarla bulaşır. Bu damlacıklar havada asılı kalmak için fazla ağırdır. Hızlı bir şekilde yere ya da yüzeylere düşerler.

1 METREDEN FAZLA YAKLAŞILMAMALI

Covid-19 taşıyıcısı olan bir kişiye 1 metreden yakın mesafede bulunduğunuz takdirde nefes yoluyla, ya da virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza, ağzınıza dokunursanız virüsü kapabilirsiniz. Kendinizi korumak için diğer kişilere en az 1 metre mesafenizi koruyun ve dokunulan yüzeyleri sık sık dezenfekte edin. Düzenli olarak ellerinizi iyice yıkayın ve temizleyin; ayrıca gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

BİLGİLERİ TEYİT EDİN

Sosyal medyada dolaşan, virüsün havada asılı kalabildiği şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Dezenformasyonu durdurmak için paylaşmadan önce bilgileri teyit edin.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@