DSÖ heyeti Covid-19'un kaynağını araştırmak için Çin'e gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nden uzmanların, koronavirüsün kaynağıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Perşembe günü Çin'e gideceği açıklandı.Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ...

DÜNYA 11.01.2021 - 12:28 11.01.2021 - 12:28

Dünya Sağlık Örgütü'nden uzmanların, koronavirüsün kaynağıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Perşembe günü Çin'e gideceği açıklandı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinin ülkeye yapacağı ziyaretiyle ilgili kısa bir açıklama yayınladı.AA'nın aktardığı habere göre, DSÖ uzmanlarından oluşan bir heyetin, koronavirüs (Covid-19) salgınına neden olan virüsün kaynağını araştırmak üzere 14 Ocak'ta salgının çıkış noktası olan Çin'e geleceğinin belirtildiği açıklamada, uzmanların Çinli meslektaşlarıyla görüşeceği aktarıldı.

ÇİN GÖRÜŞMELERİN YAPILDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, 6 Ocak'ta düzenlediği olağan basın toplantısında, Covid-19 kaynağının araştırılması için örgütle istişareler yürütüldüğünü açıklamıştı.DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 5 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Covid-19'un kökenini araştırmak için Çin'e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin "Çinli yetkililerin Çin'e gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekibin iki üyesinin (Çin'e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de son dakikada seyahat edememesi nedeniyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı" ifadesini kullanmıştı.DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize sorununun DSÖ bilim heyetinin Çin'e girişine engel olduğunu söylemişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@