DSÖ: Covid-19'un ölüm oranı gripten 10 kat fazla

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüsün ölüm oranının gripten (influenza) 10 kat daha fazla olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhan...

DÜNYA 10.04.2020 - 09:10 10.04.2020 - 09:10 Dokuz8 Haber

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüsün ölüm oranının gripten (influenza) 10 kat daha fazla olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde açıklamada bulundu. DSÖ’nün 5 Şubat’ta, farklı ülke ve bölgelere koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusunda destek vermek amacıyla Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı’nı başlattığını anımsatan Ghebreyesus, örgüte üye ülkelere desteklerinden dolayı teşekkür etti.

"SAĞLIK SİSTEMLERİNE AŞIRI YÜK BİNDİ VE DÜNYA EKONOMİSİ BOZULDU"

Ghebreyesus, üye ülkelerin şimdiye kadar toplam 800 milyon dolar taahhütte bulunduğunu, bu miktarın bir kısmının DSÖ’ye ulaştığını açıkladı.Çin’den ilk Covid-19 vakasını bildirmesinden bu yana 100 gün geçtiğini anımsatan Ghebreyesus, aradan geçen sürede virüsün küresel çapta yayılması nedeniyle ülkelerin sağlık sistemlerine aşırı yük bindiğini ve dünya ekonomisinin bozulduğunu belirtti.Konuşmasında, Covid-19 ile gribi kıyaslayan Ghebreyesus, “Covid-19’un ölüm oranının gripten (influenza) 10 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.” diye konuştu.Ghebreyesus, dünya liderlerine “birlik ve dayanışma” çağrısını yineleyerek Covid-19’un ulusal ve küresel düzeyde siyasete alet edilmemesini istedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@