Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı açıklamada "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor" dedi

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle haftalık basın toplantılarının ilkini düzenledi. Covid-19 aşısının denemelerinden olumlu gelen gelişmelerden memnun olduğunu anlatan Ghebreyesus, aşıların geliştirilmesinde gösterilen hızın, bunların adil şekilde dağıtılması hususunda da gösterilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

"TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIK DAHA DA PARLAKLAŞIYOR"

Ghebreyesus, tarihte şimdiye kadar herhangi bir salgına karşı bu kadar hızlı aşı geliştirilmediğinin altını çizerek, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor. Şu anda, denenmiş ve test edilmiş diğer halk sağlığı önlemleriyle aşıların salgını sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var" açıklamasında bulundu.

"AŞI İÇİN ERİŞİM STANDARDI BELİRLENMEK ZORUNDA"

Bilim insanlarının aşı geliştirme hususunda yeni bir standarda ulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Uluslararası toplum da şimdi (aşı için) yeni erişim standardı belirlemek zorunda" dedi.

"ASTRAZENECA AŞISI İÇİN BEKLEMEMİZ GEREKİYOR"

Aşı denemeleri ile ilgili soruları cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Covid-19 aşı adayı için temkinli konuştu. Söz konusu aşının tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, ardından tam doz uygulanması halinde ise yüzde 90 seviyesinde etkili olduğu açıklamalarından haberdar olduğunu belirten Swaminathan, "Bu aşının hem etkinlik hem de güvenlik sonuçlarını görmek için beklememiz gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Swaminathan, AstraZeneca aşısının şu anda başka birçok ülkede 60 bin kişide denendiğini anımsatarak, " daha bilinçli karar almaları " için gelecek test sonuçlarını beklemek zorunda olduklarını kaydetti.