DSÖ Başkanı Ghebreyesus: Dünya, aşı Apartheid'ı dönemine girdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Adhanom Ghebreyesus, dünyanın Covid-19 pandemisiyle birlikte aşı Apartheid'ı dönemine girdiğini ileri sürdü.Bugün yaptığı açıklamada DSÖ Genel Dire...

DÜNYA 17.05.2021 - 20:59 17.05.2021 - 20:59

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Adhanom Ghebreyesus, dünyanın Covid-19 pandemisiyle birlikte aşı Apartheid'ı dönemine girdiğini ileri sürdü.

Bugün yaptığı açıklamada DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, dünyanın bir "aşı Apartheid'ı" seviyesine eriştiğini ve bu durumun artık bir risk olmaktan çıktığını ifade etti. Paris Barış Forumu etkinliğinde konuşan Genel Sekreter, "En büyük sorun paylaşım eksikliğidir. Bu yüzden çözüm daha paylaşımcı olmaktır" dedi. Daha önce de Ghebreyesus, Kovid-19 aşı üreticilerini, COVAX programı kapsamında Hindistan'a aşı sevkiyatı planının erkene çekilmesi talebinde bulunmuştu.

Apartheid nedir?

Güney Afrika Cumhuriyeti ile bu devlete bağlı Güneybatı Afrika'da (bugünkü Namibya) 1948-1994 yılları arasında resmi devlet politikası olarak iktidarda bulunan Ulusal Parti hükümeti tarafından uygulanan ve bu doğrultuda yasalar çıkartarak ırksal ayrımcılığı savunan sistemdir. Beyazlar en üst kademede yer alırken, bu grubu Asyalılar ve siyahlar takip ederdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@