Hastalığın özellikle çocuklar arasında yaygın şekilde görüldüğünü belirten Dr. Jülide Odacı, Omicron varyantı konusunda ebeveynlerin daha bilinçli hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.

Omicron varyantının grip ile benzer belirtilere sahip olduğunu vurgulayan Özel Gözde Kuşadası Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Jülide Odacı, hastalığın özellikle çocuklar arasında yaygın şekilde görüldüğünü belirtti.

Erken teşhis ve tedavinin bu hastalıkta önemli olduğunu aktaran Dr. Jülide Odacı, Omicron varyantı konusunda ebeveynlerin daha bilinçli hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi.

“OKULDA, KREŞTE HIZLA YAYILIYOR”

Hastalığın kapalı ortamlarda daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Dr. Odacı, şu ifadeleri kullandı:

“Omicron varyantı çocuklar arasında okulda, kreşte, birbirleriyle yakın temas etmeleri ve aşısız olmaları nedeniyle daha hızlı yayılıyor. Enfeksiyon çoğunlukla hafif geçse de Covid-19'dan sonra görülebilen MIS -C enfeksiyonu çocukları tehdit ediyor. Omicron varyantının yaygın olduğu Avrupa ve Amerika’da çocuklarda Covid-19 a bağlı hastaneye yatışlar arttı. Omicron daha önceki varyantlara göre çok daha bulaşıcı ancak daha hafif seyrediyor. Belirtileri gribe (influenza) benziyor. Çocukları önceki varyantlardan daha fazla etkiliyor. Öncelikle boğazda kolonize oluyor. Akciğer tutulu daha az oluşuyor. Çoğu çocuk enfeksiyonu hafif ya da belirtisiz geçiriyor. Ancak bu durum aileleri yanıltmasın. Erken tanı ve tedavi için ebeveynlerin daha bilinçli davranmaları gerekiyor.”

“ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”

Hastalığın erken dönemde tedavi edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Jülide Odacı, şöyle konuştu:

“Burun akıntısı ve tıkanıklığı, ateş, öksürük, gözlerde çapaklanma, sulanma, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler grip ve Covid-19'da da ortak olarak gözleniyor. Çocuklarda tat ve koku bozuklukları ortaya çıkmıyor veya hafif düzeyde görülüyor. Bu yüzden nezle, grip ve Covid-19'un birbirinden klinik olarak ayırt edilmesi de zor oluyor. Alınabilecek en önemli tedbir ateş ve soğuk algınlığı belirtileri olan çocukları okula ve kreşe göndermemektir.”

odacı

Gözden kaçırmayın

Sağlıkçılar imkan bulursa mesleği bırakmak istiyor Sağlıkçılar imkan bulursa mesleği bırakmak istiyor

“COVİD-19 VE İNFLUENZA TESTLERİ BİRLİKTE YAPILMALI”

Hastalığın teşhisinde Covid-19 ve influenza testlerinin birlikte yapılmasının gerektiğini kaydeden Dr. Odacı, sözlerine şöyle devam etti:

“Grip aşısı yapılmış çocuklarda belirtiler varsa Covid-19 enfeksiyonu olma olasılığı da yüksektir. Ayırıcı teşhis için hem Covid-19 hem de infulenza testinin yapılması gerekir. Covid-19 sonrası çocukları bekleyen en önemli tehlike MIS- C'dir. Bu hastalık virüsün bağışıklık sistemini etkilemesi sonucu ortaya çıkıyor. Her yaş grubu çocukta görülebiliyor. Covid-19 teşhisinden 2-6 hafta sonrasında ortaya çıkabiliyor. Covid-19'u belirtisiz geçirmiş çocuklarda da görülebiliyor. Çoklu organ sistemini etkiliyor. Düşmeyen, 2 saatten uzun süren 38 üstü yüksek ateş, cilt döküntüsü, gözlerde kanlanma kızarıklık ishal, kusma gibi sindirim sistemi bozuklukları ile koronavirüs hastalıkları taklit edip kalp ve merkezi sinir sistemi tutulumu yapabiliyor. Erken tanı ile tedavi edilirse hiçbir hasar kalmadan düzelebiliyor.”