Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19'a karşı bir çalışma yürütmediğini belirten Dr. Murat Ekmez, filyasyon çalışmalarının neredeyde durduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs (Covid-19) salgını verilerine göre vaka sayıları her geçen gün artıyor. Son 24 saatte 27 bin 259 yeni vaka tespit edildi ve 203 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.

Vaka ve ölümlerdeki artışa dair konuşan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez, salgının yayılmasına karşı yeteri önlemlerin alınmadığına dikkat çekti.

"FİLYASYON NEREDEYSE DURMUŞ DURUMDA"

MA'ya konuşan Dr. Ekmez, Sağlık Bakanlığı'nın hastalığı tespit etme ve bulaşa karşı bir çalışma yürütmediğini, hastanelerde yer bulunmadığı dönemlerde sadece pandeminin kamuoyunun gündemine geldiğine işaret etti. 

Dr. Ekmez, "Sağlık Bakanı da salgını rutin bir şeymiş gibi görüyor. Alınan önlemlere bakıldığı zaman Sağlık Bakanlığı'nın gündeminden çıktığını çok rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Genel olarak bir pandemi yönetimi yok. Buradaki en önemli meselelerden biri 1’inci aşama filyasyon meselesi. Bu çalışma neredeyse durdurulmuş durumda. Pandeminin başında kağıt üzerinden de olsa bir filyasyon çalışması vardı. Ama bu çalışma hasta olanlara sadece ilaç verme düzeyine indirildi" diye konuştu.

"AŞILAMA ORANI DA YETERSİZ"

Salgınla etkili mücadele için iki seçeneğin olduğuna işaret eden Dr. Ekmez, "İlk etapta hastalığın yayılmasını önleyecek mekanizmaların devreye sokulması gerekir. 2’nci olarak ise aşıyı topluma hızla yayacak bir mekanizma olmalı" dedi. Ekmez, her iki mekanizmanın de bakanlık tarafından devreye sokulmadığını kaydetti. 

Aşılama oranın da yetersiz olduğunu vurgulayan Ekmez, şunları söyledi: 

Asbestli gemiyi bekleyen Aliağa'da ölümlerin yüzde 70'i kanserden Asbestli gemiyi bekleyen Aliağa'da ölümlerin yüzde 70'i kanserden

"Toplumun bu hastalıktan korunması için aşı oranının kesinlikle yüzde 70 veya 80’inin üzerine çıkması gerekiyor. Fakat bakanlık, ülke genelinde rakamlarla oynadığı için ne yazık ki doğru tabloyu göremiyoruz. Şuan aşılamada gösterilen yüzde 50’leri geçmiş değildir. Okullar ve adliyeler açıldı. Bunlarla ilgili yeni yönetmelikler de yayımlandı. Kapalı alanlarda çalışanlar için aşı zorunluluğu getirilmesini talep ediyorduk. Fakat bakanlık iki güne bir PCR testi verme kararlı aldı. Bu PCR testini kim yaptırıyor? Aşı olmayan kaç hekim, sağlık çalışanı var bilmiyoruz."

"AŞILAMA ARTIRILMALI VE TAKİP EDİLMELİ"

Aşı oranlarının artırılması gerektiğini ifade eden Murat Ekmez, bu durumun da takip edilmesinin şart olduğunu söyledi. 

Dr. Ekmez, "Ayrıca genç nüfusun salgından daha kolaylıkla etkilendiği bir durum var. Çünkü yaşlı nüfusta daha fazla olan aşılama oranı genç nüfusta çok düşük seviyelerde. Ne yazık ki bunları denetleyen bir mekanizma yok" diye konuştu.