Günlük vaka sayısının 2 bin 300’lere ulaştığı Diyarbakır’da olağan dışı bir durumun yaşandığını belirten Tabip Odası Başkanı Elif Turan, aşılamanın hızlanması gerektiğini vurguladı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayısının her geçen gün arttığı Diyarbakır, kırmızı kategoriye geçti. Günde 2 binden fazla yeni vaka tespit edilen şehirde, Covid-19 hastalarına hizmeti veren hastanelerin kapasitelerinin hızla dolduğu ve aşılama oranının henüz istenilen seviyeye ulaşmadığı kaydedildi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, şehirde vahim bir tabloyla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek, vaka sayısında artışın önüne geçilmesi için filyasyon, izolasyon ve aşılamaya önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

"BU PANDEMİ, AŞISIZLARIN PANDEMİSİ OLARAK DEVAM EDİYOR"

MA'dan Eylem Akdağ'a konuşan ve “normalleşme” süreciyle vaka sayısında ciddi bir artışın yaşandığına dikkat çeken Turan, şöyle konuştu:

“Bölgemizdeki aşılama oranını da düşündüğümüzde, böyle bir tabloyu ön görüyorduk. Pandemi tüm yakıcı ve yıkıcı etkisiyle devam ediyor. Aşılama oranlarını ele aldığımızda bu pandemi aşısızların pandemisi olarak devam ediyor. Ve bu artan vaka sayıları hastanelere de yansıdı, hastaneye yatan hasta sayısında ciddi bir artış var. Günlük ortalama 2 bin 300 civarı pozitif vaka tespit ediliyor. Hastaneye yatarak tedavi gören hasta sayısı ise 650 ve bunların 160’ı yoğun bakımda. Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 80’i, aşısızlardan oluşuyor. Şu an vahim bir tablodayız. Diyarbakır için baktığımızda, bazı servisleri kapatmıştık, fakat bu süreçte yine açtık ve açılan yerler hızla doluyor. Şu an yoğun bakımlarda yer olmadığı için acil servislerde beklettiğimiz hastalar oluyor.”

"BULAŞIN ÖNÜNE GEÇİLMEDİKÇE, YENİ VARYANTLAR ÇIKACAK"

Bulaş hızının artışında Delta varyantının etkili olduğunu belirten Elif Turan, “Hastanelerde karşılamak yerine birinci aşamada önüne geçebilirdik. Yaygın test yapılmalıydı. Çünkü bu hastalığı hiçbir belirti vermeden asemptomatik olarak geçirenler var. Filyasyona, birinci basamağa ve aşılamaya önem verseydik, bu tabloyla karşılaşmayabilirdik. Yaygın test yapılmalı ki asemptomatik olanları tespit edelim ve izolasyonlarını sağlayalım. Çünkü bulaş oldukça yayılacak, mutasyona uğrayacak ve yeni yeni varyantların da çıkmasına sebep olacak” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

"Artık yeter, işçi cinayetlerini yaşamak istemiyoruz!" "Artık yeter, işçi cinayetlerini yaşamak istemiyoruz!"

"KAMPANYA İLE AŞILAMA ORANLARI YÜKSELDİ"

“Aşı olmak toplumsal sorumluluğumuz” kampanyasıyla aşılama oranlarının yükseldiğini söyleyen Turan, şunları kaydetti:

“Öncesinde ilk doz aşıda yüzde 20’lerdeydik, ikincisinde ise yüzde 14. Kampanyadan sonra ise birinci dozda yüzde 51’e, ikincisinde ise yüzde 29’lara ulaştık. Aşıya karşı güvensizlik ve tedirginlik vardı, fakat çalışmalarımızla aşılamada bir yükseliş oldu. Henüz yeterli değil, çünkü toplumsal bağışıklıktan bahsedebilmemiz için toplumun yüzde 80’inin aşılanması gerekiyor. İlimizde hâlâ Türkiye ortalamasının altındayız, henüz toplumsal bağışıklığı sağlayacak oranda değiliz.”

"FİLYASYONA AĞIRLIK VERİLMELİ"

Aşılamanın hızlanması gerektiğinin altını çizen Elif Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filyasyona ağırlık verilmeli, çünkü günde ortalama 2 bin 300 vaka tespit ediliyor. Bunların temasları var. Bu asemptomatik olanları tespit edip izolasyonlarını sağlamamız gerekiyor. Karantina süreçlerinde de gerekli desteğin sağlanması gerekiyor. Aşımızı olsak dahi, kişisel önlemlerimize dikkat etmeliyiz. Maskeyi, ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde kapatalım, kalabalık ortamlara girmeyelim, teması kısa tutalım. Bunlara dikkat etmezsek ne olur? Şu an için hastanelerde açılan servisler hızla doluyor. Sağlık sistemi bu yükü kaldıramayacak seviyeye geldi. Kovid-19 dışı hastaların da tedavileri gecikiyor. Kanser hastaları ileri evrelerde hastanelere başvurmak zorunda kalıyor. Poliklinik de azaldı, acil dışında ameliyatlar durdurulmuş durumda. Aşı olmak toplumsal sorumluluğumuz, aşı olarak kendimizi ve çevremizdekileri korumalıyız.”