Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamına gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişi emniyetteki ifadelerinde susma hakkını kullandı.

Diyarbakır'da Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Serdar Altan ve Jinnews müdürü Safiye Alagaş'ın da aralarında olduğu 20'si gazeteci 22 kişi 8 Haziran'da ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. 

8 Haziran'da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz ve Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ile İhsan Ergülen'in 7 günlük gözaltı süresinin ardından emniyetteki ifadeleri işlemleri sona erdi.

Kısıtlılığın devam ettiği dosyada, gözaltındaki 20'si gazeteci 22 kişinin tamamı susma hakkını kullandı.

Diyarbakır Barosu ve çeşitli meslek birlikleri, gazetecilerin serbest bırakılması için çağrı yapmış, aynı zamanda gazetecilerin serbest bırakılması için kampanya başlatılmıştı.

"YÜZLEŞMEK İSTİYORUZ"

Başkanlık sisteminin bilançosu: 4 yılda döviz kuru ve açlık sınırı 3,5 kat arttı Başkanlık sisteminin bilançosu: 4 yılda döviz kuru ve açlık sınırı 3,5 kat arttı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Serdar Altan, gözaltı sürecine dair bir de mesaj gönderdi. Gözaltındaki tüm gazeteciler adına gönderilen mesajda, "Uzun gözaltı süreci işkenceye ve cezalandırmaya dönüştü. Süreç, delil uydurma sürecine evrilmeye başladı. 8 gün değil 80 gün de geçse gazetecilik faaliyetlerimiz dışında bir şey elde edemeyeceksiniz, bu yüzden dosya savcısına sesleniyoruz, elinizde ne varsa görmek ve yüzleşmek istiyoruz" ifadelerine yer verildi.