"Diyarbakır’da 4’üncü piki yaşıyoruz"

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, “Deyim yerindeyse aşılamada dip, vaka sayılarındaki artışta ise pik yapmış durumdayız. 4’üncü pikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz" dedi.

SAĞLIK 24.07.2021 - 18:31 24.07.2021 - 18:38

Diyarbakır’da aşılama oranının düşük olması nedeniyle vaka sayıları artıyor. Diyarbakır, ülke ortalamasının (yüzde 63) çok altında kalan aşılama oranıyla, Türkiye’de aşılama oranının en düşük olduğu 5’inci il konumunda.

SADECE 661 BİN KİŞİ AŞILANDI

Diyarbakır’da aşılama oranının düşük olması nedeniyle vaka sayıları artıyor. Bakanlığın verilerine göre, kentte 445 bin 834’ü birinci, 192 bin 997’si ise ikinci doz olmak üzere toplamda yalnızca 661 bin 178 kişi aşılandı. Bir doz aşı olan yurttaşların kentteki 18 yaş ve üzeri nüfusa oranı yüzde 39’da kaldı. Diyarbakır, ülke ortalamasının (yüzde 63) çok altında kalan bu aşılama oranıyla, Türkiye’de aşılama oranının en düşük olduğu 5’inci il konumunda.

KENT RİSK HARİTASINDA KIRMIZA RENGE DÖNDÜ

Kentteki haftalık vaka sayısı, bir önceki haftaya göre yüzde 41 artarak, 100 binde 117,79’ye yükseldi. Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında kentin rengi kırmızıya döndü.

"AŞILAMADA DİP, VAKA SAYISINDA PİK YAPMIŞ DURUMDAYIZ"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, “Deyim yerindeyse aşılamada dip, vaka sayılarındaki artışta ise pik yapmış durumdayız. 4’üncü pikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi. Yerlikaya, DHA’ya yaptığı açıklamada şu bilgileri de verdi:

"BİR GÜNDE 600'ÜN ÜZERİNDE BAŞVURU"

“Yoğun bakım ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında önemli bir artışla karşı karşıyayız. Sadece pandemi hastanesinde, bir günde başvuru sayısının 24 saatlik zaman diliminde 600’ün üzerinde olduğunu biliyoruz. Yarısına yakının da testleri pozitif. Hastaneye, yoğun bakım ünitelerine yatırdığımız kişilerin önemli bir kısmının aşı olmamış kişilerden oluştuğunu gözlemliyoruz.”

"ŞU ANKİ HIZLA, GEÇMİŞ DÖNEMLERDE OLDUĞU GİBİ PANDEMİDE BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Toplumda pandemi bitmiş gibi bir algı yaratıldığını belirten Yerlikaya, “Ne yazık ki pandemi bitmedi. İnsanların maske, mesafe, hijyen gibi kurallara uyma noktasında birtakım eksikliklerini gözlemliyoruz” dedi. Pandemiyle mücadelede en önemli aracın aşı olduğunu vurgulayan Dr. Yerlikaya, “Aşı candır, hayat kurtarır. Aşı olmak toplumsal sorumluluğumuzdur. Topluma bir kez daha çağrı yapıyoruz: Aşı olun. Yoksa şu anki hızla, geçmiş dönemlerde olduğu gibi pandemide bedel ödemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@