Diyarbakır Barosu ve Elçi Ailesi, “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi için mahkemeye başvuruda bulundu.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi'nin ailesi, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kenti ziyaretinde ifade ettiği beyanlar üzerine Tahir Elçi davasında dinlenmesi için Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. 

"SİYASİ SUİKASTA KURBAN GİTTİ"

MA'nın aktardığı habere göre, baronun başvuru dilekçesinde, Elçi'nin ateşli silahla vurulduğu 28 Kasım 2015 tarihinde Başbakanlık görevini yürüten Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, 12 Eylül tarihli Diyarbakır ziyareti sırasında kamuoyuna da yansıyan bir takım açıklamalarda bulunduğu hatırlatılarak, “Basın mensupları ile yapmış olduğu toplantıda ‘Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ şeklindeki açıklamada bulunmuştur. Söz konusu açıklama kamuoyuna yansımıştır” denildi.

"GÖREV SÜRESİNE İLİŞKİN SÜRECE DAİR YARDIM SUNABİLECEĞİNİ..."

Açıklamanın yapıldığı gün Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır Barosu'nu da ziyaret ettiğine değinilen dilekçede, şu ifadeler yer aldı: 

“Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de ‘Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir. Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990 yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir. Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini, ancak Başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir.”

Öztrak: Bu hükümetin beyin ölümü gerçekleşti Öztrak: Bu hükümetin beyin ölümü gerçekleşti

Dilekçede, Davutoğlu’nun duruşmada dinlenmesi talep edildi.