Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: "Ben de 'Günaydın' diyorum"

Ali Erbaş, Ahmet Hakan’a gönderdiği mesajda “Günaydın demek cahiliye adetidir” ya da “Günaydın demeyiniz” gibi sözleri olmadığını, kendisinin de “Günaydın” dediğini söyledi.

GÜNDEM 18.09.2021 - 11:55 18.09.2021 - 12:27

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yeni Şafak gazetesinde 6 yıl önce yazdığı "Ramazan Günlükleri" başlıklı yazıda, “günaydın” ve “tünaydın” kelimelerini “Cahiliye dönemi adeti” olarak nitelendirmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Erbaş, bu ifadelerin gündeme gelmesiyle ortaya çıkan tepkilerin ardından Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a bir mesaj gönderdi. Erbaş, yazıdaki ifadelerin yanlış anlaşıldığını belirterek, "Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum" dedi.

Mesajında, "Günaydın demek cahiliye adetidir" ya da "Günaydın demeyiniz" gibi sözleri olmadığını savunan Erbaş kendisinin de “Günaydın” dediğini söyledi.

"BÖYLE SÖZLERİM ASLA OLMAMIŞTIR"

Erbaş’ın Hakan’a gönderdiği mesaj şu şekilde:

“Merhaba Ahmet Hakan Bey. İyisinizdir inşallah.

2015 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde yazdığım ramazan köşe yazılarından birinin başlığı ‘Aranızda Selamı Yayınız’ idi.

Selamın tarihini anlatırken cahiliye dönemindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini ifade etmiştim.

Konunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim. Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır.

Ekte köşe yazımı gönderiyorum.

Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır.

Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum. 

6 sene önceki bir yazıdan zorlama yaparak böyle bir kanaate ulaşmak ve sanki ‘Günaydın demeyin’ demişim gibi algı oluşturmak büyük haksızlıktır.

 Bugünkü yazınızdan dolayı üzüldüğümü ifade edeyim.

Size saygı duyuyorum ve gerekli düzeltmeyi yapmanızı bekliyorum. Allah’a emanet olunuz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@