Diyanet: Bağışlarınızı ulusal düzeydeki kampanyalara vermeniz caizdir

Diyanet, ‘Zekatlarınızı ulusal düzeydeki kampanyalara vermeniz caizdir’ diyerek, belediyelerin yaptığı yardım kampanyalarının önünü kapatmış oldu.Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri'n...

GÜNDEM 01.04.2020 - 14:55 01.04.2020 - 14:55

Diyanet, ‘Zekatlarınızı ulusal düzeydeki kampanyalara vermeniz caizdir’ diyerek, belediyelerin yaptığı yardım kampanyalarının önünü kapatmış oldu.

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri'nin yapmış olduğu yardım kampanyaları son erdirilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediylerin böyle bir kampanya yapamayacağını iddia etmişti. Bu tartışmalar yaşanırken Diyanetten de yeni bir fetva geldi.Diyanet’ten yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:Din İşleri Yüksek Kurulu, Covid-19 salgını sebebiyle ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunma konusunda vatandaşlardan gelen sorular üzerine açıklama yaptıBütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak üzere ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunabilme hususunda çok sayıda soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

ZEKAT KONUSUNA İLİŞKİN DE FETVA VERİLDİ

Zekât, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından biridir. Bu kurum, özellikle zor zamanlarda daha bir önem kazanmaktadır. İçinden geçtiğimiz küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişi işini sürdürme imkânı bulamamakta ve zekât alabilecek konuma gelebilmektedir.Zekât, şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olup geçerli olması bir takım şartlara bağlanmıştır. Verilen zekâtın geçerli olması için zekât niyetiyle Kur’an-ı Kerim’de belirtilen yoksullar, düşkünler, borçlular gibi ihtiyaç sahiplerine aynî veya nakdî olarak verilmesi gerekir. (Tevbe, 9/60)

ULUSAL DÜZEY VURGUSU

Zekât, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekâleten de ödenebilir. Açılan zekât hesabına zekât niyetiyle para yatırmakla da vekâlet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@