Diyanet, 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren için “sosyal demokrat” dedi

Diyanet’in İslam Ansiklopedisi’nde Kenan Evren, ‘Sosyal demokrat görüşleriyle bilinirdi’ şeklinde anlatıldı.

GÜNDEM 11.10.2021 - 10:35 11.10.2021 - 10:43

Diyanet İşleri Başkanlığı, 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren için “sosyal demokrat” dedi. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İslam Ansiklopedisi'nde Evren'in 27 Mayıs dönemindeki rolünden söz edilerek, “İhtilal sırasında Ordu Donatım Okulu kurmay başkanlığı görevindeydi. Sosyal demokrat görüşleriyle bilinen Evren, 27 Mayıs'ı destekledi, fakat rütbe disiplinine uyulmadığından benimsemedi” denildi.

"MARAŞ VE ÇORUM OLAYLARININ SARSICI SONUÇLARI OLDU" İFADESİ YER ALDI

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Evren'in okullarda din dersini mecburi hale getirdiği ancak türbanla okullara girişe engel olduğu savunuldu. Evren'in, 12 Eylül'den bir yıl önce 1979'da darbe hazırlıklarına başlanılması talimatını verdiği de yazıldı. Ansiklopedide, Evren'in Genelkurmay Başkanlığı'na getirildiği sırada ülkede ekonomik durumun kötüye gittiği, ‘toplumsal şiddet, anarşi ve bölücü faaliyetlerin arttığı’ ifadeleri yer aldı. Maraş ve Çorum olaylarının da sarsıcı sonuçları olduğu kaydedildi. Ansiklopedide, Evren'in Genelkurmay Başkanı olarak başında olduğu 12 Eylül darbe süreci şöyle anlatıldı:

"FAZLA ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASA"

“Eylül 1979'da Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ali Haydar Saltık'a darbe hazırlıklarına başlaması talimatı verdi. Darbe yönetimi, fazla özgürlükçü bulduğu 1961 anayasasını ülkedeki olumsuz gelişmelerin ana sebeplerinden biri olarak görüyordu. Bundan dolayı yeni bir anayasanın hazırlanması için kurucu meclisin teşkiline karar verildi."

‘EVREN DÖNEMİNDE DİN DERSLERİ OKULDA MECBURİ KILINDI’

"Evren döneminde alınan önemli kararlardan biri din derslerinin okullarda mecburi kılınmasıdır. Evren, üniversitelerde okuyan kız öğrencilerin başörtüsüyle veya türbanla derse girmelerine yönelik yasayı kabul etmedi ve bu kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürerek iptalini sağladı.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST