DİSK-AR verilerine göre, Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı salgın öncesine göre 1 milyon 103 bin arttı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) İşsizlik ve İstihdam Görünümü Raporu’nu yayımladı.

DİSK-AR’ın verilerine göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Ocak 2022’de 8 milyon 459 bin kişi olarak gerçekleşti. Bu rakam Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre ise 3 milyon 859 bin kişi.

Untitled

Pandemi öncesine göre işsiz sayısı 1,1 milyon arttı. Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 28,8, dar tanımlı genç işsizliği yüzde 21,6 olarak belirlendi.

Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 10,3 iken kadınlarda yüzde 13,6 oldu. Son 1 yılda kadın işsizliği 78 bin artarken, erkek işsizliği 239 bin azaldı.

diskraporu

İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı Ocak 2021 ve Ocak 2022 arası bir yıllık dönemde 209 bin kişi arttı. TÜİK’e göre ise son bir yılda dar tanımlı işsiz sayısı bu dönemler arası 162 bin azaldı. Böylece iki veri arasındaki işsizlik sayısı farkı 435 bin oldu. İŞKUR’daki işsiz sayısı artışının ise 209 binlik büyük kısmı kadınlardan oluşuyor.

Gözden kaçırmayın

CHP Milletvekili Tutdere: Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletin sıcak elinin devreye girmesi lazım CHP Milletvekili Tutdere: Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletin sıcak elinin devreye girmesi lazım

Çalışmanın tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.