Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Türkiye'nin hukuki çerçevede yazdıkları mektuplara yanıt vermediğini belirterek, "Yunanistan bu ihlallerden vazgeçmezse Adalar'ın egemenliği tartışılacak" açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu ayrıca Yunanistan'la ilgili "Ağlamada çok başarılılar, aşağılık kompleksleri var" yorumunu yaptı.

ABD'de orman yangınları nedeniyle yüzlerce bina tehdit altında ABD'de orman yangınları nedeniyle yüzlerce bina tehdit altında

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Cumhurbaşkanımızın Miçotakis'le görüşmesinin ardından Yunanistan'ın gerçekleştirdiği tavır şaşırtıcı değil" diyen Bakan Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

YUNANİSTAN İHLALLERDEN VAZGEÇMEZSE...

"Yunanistan ile anlaşamadığımız konular yıllardır var. Yunanistan silahlandırılmama koşuluyla kendisi verilen Adalar'ın statüsünü ihlal etmesi ve bunları gündeme getirdik. Biz buna BM'ye ilettik, Yunanistan bu ihlallerden vazgeçmezse, bu Adalar'ın egemenliği tartışılacak. Hukuki çerçevede yazdıklarımız durumu açıklıyor, buna cevap vermeli."

HER GÜN AÇIKLAMA YAPIYORLAR

Yunanistanlı siyasetçiler hakkında "kompleks içindeler" ifadelerini kullanan Bakan Çavuşoğlu yorumuna şu ifadelerle devam etti:

"Yunanistan'daki siyasetçiler kompleks içindeler, bu aslında aşağılık kompleksinin açıklaması. Her gün Türkiye'ye yönelik açıklamalarda bulunuyorlar. Yunanistan bize geldiği zaman 25 maddelik teklifle geldi, bu çerçevede önemli gelişmeler yaşandı. Biz hiçbir zaman iş insanlarına bizim ilişkilerimiz kötü, sen de ilişkilerini kötüleştir diyemeyiz. Bu yüzden Dendias'ın açıklaması saçma olmuş. Yunanistan'ın içine düştüğü durum içler acısı. En haksız durumda bile ne kadar haklı olduğunu anlatmada ve ağlamada çok başarılılar. Elbette her ülke kendi çıkarını savunmak zorundadır, ama yüzümüze gülüp arkamızdan nefret ve kin dolu açıklamalarda bulunmak doğru değil."