İşverenin sefalet zammını kabul etmeyen Alpin Çorap işçileri iş durdurdu. İşçilerin direnişi sonucunda 2500 lira zam yapıldı.

İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde kurulu bulunan Alpin Çorap'ta patronun düşük zam dayatmasını kabul etmeyip, 3 vardiyada üretimi durduran Alpin Çorap işçileri kazandı.

Adidas, Decathlon, Carrefour, H[ampersand]M, Primark gibi markalar için üretim yapan fabrikada, işçiler, minimum 2 bin 500- 3 bin TL zammın yanı sıra hiçbir arkadaşlarının işten çıkarılmamasını, devletin firmaya verdiği AGİ’nin (Asgari geçim indirimi) işçilere dağıtılmasını da talep ederken işçileri çalışmaları için ikna etmeye gelen fabrika yöneticileri ise işçilere geçinebilecekleri bir ücret ve çalışma şartı sağlamak yerine işçileri “tazminatsız işten çıkarma” ile tehdit etmişti.

Patron temsilcisi ile yapılan görüşme sonrasında tüm işçilere 2500 lira zam yapıldı. Görüşmede, eyleme katılan işçilerin işten atılmayacaklarına dair garanti de alındı. Sabahın erken saatlerinde şartlarının kabul edildiği bildiren işçiler iş başı yaptı.

Gözden kaçırmayın

dokuz8HARİTA: Kent Kent 1 Mayıs 2022 Programı dokuz8HARİTA: Kent Kent 1 Mayıs 2022 Programı