‘Diktatör Erdoğan’ manşetini paylaştığı iddiasıyla Tekiner’e 1 yıl 3 ay hapis

Almanya merkezli Bild gazetesinin “Diktatör Erdoğan” manşetini sosyal medyadan paylaşan 62 yaşındaki Mehmet Şah Tekiner’e, “Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

GÜNDEM 27.09.2021 - 09:53 27.09.2021 - 10:15

Almanya’nın Axel Springer Yayın Grubu’na bağlı en yüksek tirajlı gazetesi Bild’in, 5 Kasım 2016 tarihli “Diktatör Erdoğan? Sırada Daha Ne Var?” manşetini, “Alman Bild gazetesi: Türkiye iç savaşa sürükleniyor” başlığıyla veren Diken’in haberini sosyal medya hesabından paylaştığı iddiasıyla, Mehmet Şah Tekiner hakkında soruşturma açıldı.

62 yaşındaki Tekiner, Diken’in yanı sıra birçok sitenin kullandığı, herhangi bir erişim engelinin bulunmadığı ve hala yayında olan haber nedeniyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeye çağrıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Tekiner, sosyal medya platformlarını kullanmasını bilmediğini ve kendisine ait bir hesabın bulunmadığını söyledi.

Söz konusu Mehmet Şah Tekiner adlı Facebook hesabının kendisine ait olmadığını, ilk defa burada tanık olduğunu belirten Tekiner’in ifadesine, “Suçtan kurtulmaya yönelik olduğu” değerlendirilerek, itibar edilmedi.

Adalet Bakanlığı, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçunun kovuşturulmasına 26 Haziran 2019’da izin verdi. Bakanlığın oluruyla Tekiner, hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Açılan davada, savcının ceza istemiyle verdiği mütalaaya karşı son savunmasını yapan Tekiner, yargılama sırasında kendisinin sosyal medya hesabının bulunmadığını, söz konusu hesabın çocukları ya da torunları tarafından açılmış olabileceğini dile getirdi.

Tekiner’in avukatı Resul Tamur ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına işaret ederek, şunları söyledi:

"AİHM uygulamaları ve diğer uygulamalar gözetildiğinde gerçekleştirildiği iddia olunan eyleme hakaret kapsamında değerlendirilemeyeceği, olsa olsa yöneticilere karşı ağır eleştiri niteliği taşıyabileceği, nitekim Erdoğan’ın birçok açıklamasında kendisinin diktatör olmadığını, kendisine kimsenin diktatör diyemeyeceğini belirttiği açıklamaları mevcuttur, bu nedenle de müvekkilin üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığından öncelikle beraatine, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan kanun hükümlerinin uygulanmasını talep ederiz."

Mahkeme, Tekiner’in beyanlarının “suçtan kurtulamaya yönelik” olduğunu savunarak, Tekiner’e 1 yıl 3 ay 16 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, cezanın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.

Av. Tamur, mahkemenin kararına karşı Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulundu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST