Dijital alanda yetenek açığı: "Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu 2019" yayınlandı

"Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu 2019" IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından geçtiğimiz hafta yayınlandı. Rapor sektördeki yetenek açığı ve kalifiye eleman eksikliği ile mücadele edebilmek...

VERİ HABERCİLİĞİ 15.10.2019 - 01:40 15.10.2019 - 01:40

"Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu 2019" IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından geçtiğimiz hafta yayınlandı. Rapor sektördeki yetenek açığı ve kalifiye eleman eksikliği ile mücadele edebilmek için ortaya çeşitli bulgular koyuyor.

GEÇEN YILA GÖRE KATILIMCI SAYISI YÜZDE 57 ARTTI

Geçen yıl aynı konulu rapora göre, ankete katılanların toplam sayısında önemli bir artış var. 2018'de 290 olan cevaplayan sayısı 454'e çıkarken, sayısal olarak % 57'lik bir artış oldu. Bu yıl raporun ikincisi yayınlandı. 28 Avrupa ülkesi ile Asya ve Ortadoğu ülkelerinden toplam 454 eğitimci, insan kaynakları uzmanı, sektör profesyonelleri ve iş arayan adaylar bu yıki çalışmada yer aldı.

YETENEKLİ ELEMAN EKSİKLİĞİ İŞE ALIMDA EN ÖNEMLİ ENGEL

Çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 75'i, dijitalde işe alım için en önemli engelin yetenekli ve yetkin eleman eksikliği olduğunu belirtti. Rapora göre, piyasada yetkin eleman ihtiyacı fazla, eleman sayısı ise çok az. En büyük ikinci engel ise, işe alınacak adayların yüksek maaş beklentileri oldu. Bunu işin niteliklerini yanlış anlayarak başvuran kişiler ile iş için gerekli olan yetenek ve becerilerini yanlış değerlendirerek bu işte bulunanlar yer aldı.İşe alınacak adayların maaş beklentileri de %54 ile ikinci en büyük engel olarak ortaya çıkıyor. Potansiyel adayların azlığı yüksek maaş beklentisine yol açıyor.[infogram id="09abbd8b-1571-4309-b0d7-9394455b5c37" prefix="qD5" format="interactive" title="iab-human capital in digital environment 2019"]

AĞIRLIK TEKNİK POZİSYONLARDA

Sektörde şu anda ihtiyaç duyulan beceri ve yetenekler söz konusu olduğunda işverenlerin ve adayların paralel istekleri var gibi görülüyor.  İşverenler, geçen yıla benzer şekilde teknik pozisyonlara ağırlık verdi. Programatik %59; Analitik %51 ile en çok rağbet gören pozisyonlar olurken; onları takip eden diğer pozisyonlar ise %44 ile sosyal medya ve %43 ile çapraz medya (cross-media) oldu.Adayların ilgilendiği konularda ise Programatik, Gelişmekte olan teknolojiler, Analitik ilk sıraları paylaşıyor.[infogram id="c243f927-6ba8-4446-a919-1925a4aec751" prefix="npv" format="interactive" title="iab-human capital in digital environment 2019 : g2"]Katılımcıların% 90'ı, becerileri geliştirmek için kurslara ve eğitim oturumlarına katılmak istediklerini belirtti. Eğitim için talep oldukça fazla.

ŞİRKET İÇİ EĞİTİM EKSİK

Rapora göre, şirket içi eğitimlere katılanlar da beklenen düzeyin altında. Ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlar, şirket çalışanlarının yüzde 30'undan daha az bir kısmının son bir yılda eğitimlere katıldığını belirtiyor.Şirket içi eğitimler de istenen düzeyde değil, ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlara göre şirketlerindeki personelin sadece %30’dan azı son 1 senede eğitimlere katıldı. Eğitimlere ayrılan bütçeler de sorunlu. Katılımcıların %44’ü bu bütçelerin artacağını düşünse de %30’u eğitim bütçelerinin azalacağına inanıyor.Sonuç olarak, ihtiyacı devam edecek ve gerekirse çalışanlar bu ücretleri kendileri ödeyecek. Ankete katılanların %90’ı kendi bütçelerinden karşılamaları gerekse de bu eğitimlerden yararlanmak istiyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST