40 bin metrekarelik denize sıfır arazi Ensar Vakfı’na bedelsiz devredildi

İmara açılan Urla Zeytineli Mahallesi’nde 40 bin metrekarelik denize sıfır arazinin 49 yıllığına Ensar Vakfı’na bedelsiz olarak tahsis edildiği ortaya çıktı.

GÜNDEM 24.11.2021 - 08:17 24.11.2021 - 10:04

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile imara açılan Urla Zeytineli Mahallesi’nde 40 bin metrekarelik denize sıfır arazinin 49 yıllığına Ensar Vakfı’na bedelsiz olarak tahsis edildiği ortaya çıktı. Kuruma bağlı yurtlarda çok sayıda çocuğa cinsel istismarla infiale yol açan Ensar Vakfı, önceden doğal sit alanı olan bölgede öğrenci yurdu, dinlenme tesisi ve okul yapabilecek.

İzmir’e 75 kilometre uzaklıkta bulunan ve antik yerleşim alanları içerisinde yer alan Urla Zeytineli Koyu’nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ait sosyal tesisler ve kıyı alanı 2019 yılı mayıs ayında Ensar Vakfı’na devredildiği açığa çıktı.

YEREL YÖNETİMLERE PROJE İÇİN GÖRÜŞ SORULMADI

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı plan değişikliği ile imara açılan alan için vakıf; Hazine, Milli Emlak, Defterdarlık ve İzmir Valiliği ile sözleşme imzaladı. Sözleşmede, 49 yıllığına bedelsiz olarak verileceği deniz manzaralı alana öğrenciler için eğitim merkezi, sosyal tesis ve öğrenci yurdu yapılacağı belirtildi. Proje için Karayolları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü onay verdi. Yerel yönetimlere ise görüş sorulmadı. Projenin kaç kat olacağı, mevcut binaların kullanılıp kullanılmayacağı belirtilmedi.

ERDOĞAN’IN URLA VİLLALARINA KOMŞU

Tesisin, Hacılar Koyu’ndaki Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a ait olduğu belirlenen Urla villalarına komşu koyun yakınında olması dikkat çekti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST