TÜİK'in mayıs ayı enflasyon verilerini paylaşmasının ardından bir tepki de DEVA Partisi lideri Ali Babacan'dan geldi. Enflasyon mayıs ayında da ivmesini artırarak yüzde 73,50 oldu. TÜİK'i 'Rakamları Ayarlama Enstitüsü' olarak tanımlayan Ali Babacan, ''Artık kronik yüksek enflasyon dönemini yaşıyor, hiperenflasyon dönemine koşuyoruz. Bu ülke bunların hiçbirini hak etmiyor. Biz, kontrolden çıkan bu enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceğiz.'' sözleriyle tepki gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı mayıs ayı enflasyon oranı ekonomistlerin ve politikacıların tepkisine neden oldu.  Aylık bazda yüzde 2,98, yıllık bazda ise yüzde 73,50 oranın gerçekçi olmadığını savunanladan biri de DEVA lideri Ali babacanoldu. Babacan "Rakamları Ayarlama Enstitüsünün açıkladığı enflasyon %73. Artık kronik yüksek enflasyon dönemini yaşıyor, hiperenflasyon dönemine koşuyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''Bu ülke bunların hiçbirini hak etmiyor'' diyen Babacan, iktidara geldiklerinde enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceklerini vadetti.

HİPERENFLASYON UYARISI

Bayram için memleketlerine gidenler dönebilecek mi? Dönüş biletleri satışta değil Bayram için memleketlerine gidenler dönebilecek mi? Dönüş biletleri satışta değil

Babacan'ın paylaşımı şöyle:

"Rakamları Ayarlama Enstitüsünün açıkladığı enflasyon %73. Artık kronik yüksek enflasyon dönemini yaşıyor, hiperenflasyon dönemine koşuyoruz. Bu ülke bunların hiçbirini hak etmiyor. Biz, kontrolden çıkan bu enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceğiz."