İçinden Büyük Menderes Nehri geçen Denizli'deki Çal Kanyonu tarihinde ilk kez tamamen kurudu, çok sayıda balık oksijensiz kalıp öldü.

Denizli il merkezine 60, Çal ilçesine ise 7 kilometre mesafede bulunan Kumral mesireliği yakınındaki, yörede ‘Kısık Kanyonu’ olarak da bilinen, içinden Büyük Menderes Nehri geçen Çal Kanyonu ilk kez kurudu.

ADACIKLAR VE DEV KAYALAR ORTAYA ÇIKTI

DHA'nın aktardığına göre, geçen yıla kadar 2 metre yüksekliğinde olan kanyondaki suyun kurumasıyla adacıklar ve daha önce görülmeyen dev kayalar ortaya çıktı. Kanyonda çukurlarda kalan çok sayıda balık da su birikintisinde oksijensiz kalıp öldü.

"GEÇEN YILA KADAR SÜREKLİ SU AKIYORDU"

Bölgede yaşayan 65 yaşındaki çiftçi İbrahim Altıntaş, Çal Kanyonu’nun ilk kez kuruduğunu gördüğünü belirterek, “55 yıldır kanyona gelirim. Geçen yıla kadar sürekli su akıyordu. Bu yıl ise ne su akıyor ne de balık var artık. Bu kanyona insanlar balık tutmaya gelirdi. Kuraklık geçen yıl başladı ama yine de su akıyordu. Kanyonun ilk kez bu kadar kuruduğunu gördük ve üzüldük” ifadelerini kullandı.

"BURANIN KURUMASI, DOĞAL HAYAT İÇİN DE TEHLİKE"

Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Çil ise, kanyonda daha önce böyle kuraklık görmediklerini dile getirip, şunları söyledi:

Marmarisliler zafer kazanmıştı: Sinpaş, Kızılbük'teki inşaatı durdurdu Marmarisliler zafer kazanmıştı: Sinpaş, Kızılbük'teki inşaatı durdurdu

"Yıllardır gürül gürül akan su, kayaların üzerinde 3-4 metreyi bulan su şimdi kurumuş vaziyette. İlk kez böyle bir şey gördük. Büyüklerimizden bile böyle bir şey duymadık. Daha önce böyle bir kuraklık görmedik. Bu seviyede görmedik ve duymadık. Kanyonun içinden su gürül gürül akar kenarından geçerken bile korkardık. Bırakın içine girmeyi yaklaşmaya bile korkardık ama şimdi kanyon kuruyunca içinde bile yürüyebiliyoruz. Bu kanyonun kuruması buranın doğal hayatı için de tehlike demek. Kanyondan geçen suyla 7 bin dekarlık tarım alanı da sulanıyordu. Temennimiz, bu yıl yağışların yeterli derecede olması ve kanyonun eski haline kavuşmasıdır.”