Denizli'de termik santral tepkisi büyüyor: "Kanun hiçe sayılıyor"

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi'nde kurulmak istenen termik santrale tepki büyüyor. Denizli Barosu avukatları, söz konusu alan santral kurulamayacağını ve mevzuatın hiçe sayıldığını vurgu...

EKOLOJİ-ÇEVRE 29.04.2020 - 13:55 29.04.2020 - 13:55

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi'nde kurulmak istenen termik santrale tepki büyüyor. Denizli Barosu avukatları, söz konusu alan santral kurulamayacağını ve mevzuatın hiçe sayıldığını vurguluyor.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca'nın 50 bin civarında zeytin ağacının katledilmesine yol açacak itirazıyla geçtiğimiz hafta gündeme taşıdığı kömürlü termik santral projesi, Denizli halkının tepkilerine neden oldu.Denizli’deki meslek odalarının Denizli Barosu, TMMOB’ye bağlı odalar, Denizli Tabip Odası, CHP Denizli İl ve Tavas İlçe Örgütü yöneticileri, Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’dan oluşan heyet termik santral projesinin kurulmak istendiği alanda incelemelerde bulundu.

"BU SENE 15 BİN FİDAN ZEYTİN AĞACI DİKİLDİ"

Proje sahası ve çevresinde tarımsal faaliyetlerde bulunulduğunu söyleyen Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç, “Burası zeytinlik alandır, burada termik santral kuramazsınız. Bu sene dahi dikilmesi için 15 bin fidan dağıttım. Bu arazilerde zeytinin yanı sıra buğday, arpa, nohut gibi her türlü tarımsal ürün yetiştiriliyor. Biz 'Sağlıklı yaşam sağlıklı çevrede olur' diyoruz ve termik santrale karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN CANLILARIN SAĞLIKLI YAŞAM HAKLARINA MÜDAHALE"

Tüm dünyada Covid-19 gündemi nedeniyle sağlıkla ilgili seferberlik ilan edilirken, Türkiye’de bu durumun bir fırsata çevrildiğinden yakınan Denizli Büyük Menderes İnsiyatifi Dönem Sözcüsü Mustafa Çallıca, şöyle konuştu:"Biliyoruz ekosisteme yapılan müdahale bütün canlılara yapılan müdahaledir. Doğanın bir hükmedeni değil, bir parçası olduğumuzu kabul edemedik. Ancak, bilim insanları Covid-19'un son yıllarda doğaya yapılan müdahalelerden kaynaklandığını ileri sürmekte. Gelecek 5 yılın en önemli konusunun ekosisteme yapılan müdahale olduğu bütün gelişmiş devletler tarafından kabul edilmektedir. Ancak, ülkemizde bu duruma göz yumulmaktadır. Biz de havamıza, suyumuza, toprağımıza ve en önemlisi bütün canlı ve insanların sağlıklı yaşam haklarına karşı yapılacak bütün müdahalelerin karşısındayız. Bu coğrafyada yapılacak termik santral çalışmaların sonuna kadar takipçisiyiz."

"ZEYTİNLİK ALANLARINDA 3 KİLOMETREDEN DAHA YAKINA SANTRAL KURULAMAZ"

Denizli Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Ozan Orpak ise, konunun hukuki boyutuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:"Denizli Barosu olarak, bu termik santralle ilgili sürece müdahil olduğumuzu kamuoyuyla paylaştık. Bölgede en az 10 yaşında olan birçok zeytin ağacı mevcut. Zeytin mevzuatı açıktır. Bir zeytin bahçesine 3 kilometreden daha yakın mesafede termik santral kuramazsınız. Hukuk ayaklar altına alınıyor. Bir diğer husus; bu topraklar, faydalı tarım arazileridir. İnsanlar, binlerce yıldır burada yaşamakta, bu topraklardan beslenmekteler. Burada doğa katledilmek istenmektedir."TMMOB adına konuşan Cüneyt Zeytinci de Türkiye’deki enerji sorununa dikkat çekerek, "Enerji üretiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey çevresel etkiler olmalıdır. Termik santraller kamu yararı, bölge halkının menfaatleri, ekoloji ve sürdürülebilirlik açısından kesinlikle uygun yapılar değildir" dedi.

"DENİZLİ TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR"

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise, "Termik santral istemiyoruz" itirazlarının ve haklı karşı çıkışların büyüdüğüne dikkat çekti ve tarımdan geçimini sağlayan bölgede termik santral faaliyete geçerse yılda 1 milyon ton kömür işleyeceğini ve 1 milyon 380 bin ton kül bırakacağı bilgisini verdi.Verimli tarım arazilerinin üzerini kaplayacak tonlarca külün sadece insan ve halk sağlığı açısından değil, tarım alanlarını yok edecek olması nedeniyle de yarattığı risklere dikkat çeken Karaca, şöyle devam etti:"Burada 10 yıl sonra ne tarım ne orman ne zeytincilik kalacak. 15 termik santralin bulunduğu illere bakıldığında çocuk onkoloji hastanelerinin kurulmaya başlandığı ortada. Çocuklarımız da amansız hastalıkların pençesine düşecek. ÇED raporundan öğrendiğimize göre, termik santral ruhsat sahası 640 bin dönümlük alanı kaplıyor. Verimli tarım arazilerinin tam ortasında planlanan termik santrali Tavas istemiyor, Denizli istemiyor."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@