Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Mersin’de 27 Şubat 2016’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, Mersin 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden, avukatları ise Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken; Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat da duruşma salonunda hazır bulundu.

"MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ OLMASINA RAĞMEN BU DAVADAN VAZGEÇMEDİ"

MA'nın aktardığına göre, yaptığı konuşmanın eleştiri olduğunu belirten Demirtaş, "Muhalefet partisi lideri olmasına rağmen bugüne kadar bu davadan vazgeçmedi. Bu nasıl bir siyaset" diyerek davanın açılmasına tepki gösterdi.

Gazetecileri fişleyen vakfa rekor hibe verildi Gazetecileri fişleyen vakfa rekor hibe verildi

Demirtaş’ın avukatları da müvekkillerinin yasama sorumsuzluğunu hatırlatarak, dosyanın düşmesini, aksi durumda tevsi tahkikat taleplerinin araştırılmasını talep etti.

İddia makamı, avukatların taleplerinin reddedilmesini isteyerek Demirtaş'ın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi.

11 AY 20 GÜN HAPİS CEZASI

Mahkeme, Demirtaş'a Davutoğlu’na hakaret ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezasında hükmün geri bırakılması yoluna da gidilmedi.