Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siverek ilçe örgütleri, elektrik kesintilerini basın açıklaması ile protesto etti. Kanlıkuyu Meydanı'nda yapılan açıklamaya DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, DEM Parti Urfa İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili ve çok sayıda kişi katıldı. 

Yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Siverek İlçe Yöneticisi Übeydullah Karakeçili, DEDAŞ'ın özelşeştirilmesinden sonra sorunların arttığına dikkat çekerek, "Sürekli enerji kesintisiyle, fahiş fiyatta fatura bedeliyle, çiftçilerimizin hesaplarına bloke koydurup el koymasıyla büyük sıkıntı olmuştur. En büyük sıkıntıyı da kırsal alanda yaşayan halkımız yaşamaktadır" dedi. 

'HALKIMIZIN YANINDA YER ALACAĞIZ' 

Her geçen gün sorunların katlandığına değinen Karakeçili, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sorunlar karşısında hak arayışına giren halkımıza karşı, iktidar EPDK tüzüğüne yeni yönetmenlikler ekleyerek halkımızın hak arayışını kısıtlamıştır. Biz Siverek DEM Parti ilçe örgütü olarak halkımızın yanında yer alacağımızı belirtiriz. Siverek DEM Parti ilçe örgütü olarak Türkiye’nin yüzde yirmisine elektrik sağlayan bölgemizde, köylerimizin elektriksiz kalmasına karşı susmayacağız. Elektrik kesintilerin bir daha yaşanmaması için bir an önce  halkımızı mağdur etmeden elektrik direkleri, kabloların ve trafoların bakımı ve yenilenmesinin yapılması gerek. Kaçak kullanılıyor bahanesiyle elektrik kesintilerine son verilmesi konusunda DEDAŞ'ı uyarıyoruz."

'GELİN SORUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM' 


Ardından söz alan DEM Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, "Urfa Türkiye’nin büyük tarım kenti ama yılardır büyük sorunlar ile boğuşıyor. DEDAŞ sorunu, bütün halkın sorunu, bir tarım sorunudur. Bu sorunu çözmeliyiz. Yol ve yöntemleri belli. Bu şehrin seçilmişleri, atanmışları bu soruna karşı bir araya gelmeli. Farklı, farklı siyasi düşüncelere sahibiz. Ama herkes bir araya gelirse çözüm gelir. Mecliste bir dakikalık popülist açıklama ile sorun çözülmüyor. DEDAŞ'ın dokunmazlığı mı var? Niye kimse buna ses çıkarmıyor. Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz. Bu kentte farklı farklı partilere oy veren çiftçiler mağdur. Bu siyasi bir mesele değil. Çözüm bir araya gelmemizde. Gelin bu sorunu tartışalım. Halkımız bu soruna karşı durmalı. Bu ülke DEDAŞ'ın babasının çiftliği değil. Ekin var ama su yok. 13-14 saat elektrik yok. 21'inci yüz yılda evlerde su yok. DEDAŞ sadece Urfa'da değil, bir çok çevre kentte de sorun haline gelmiş durumda. DEDAŞ fahiş miktarda fatura kesmeyi bırakmalı" diye konuştu. 

'CAN SUYUNA İHTİYAÇ VAR' 

"DEDAŞ çiftçinin can suyunu kesmiştir" diyen Öcalan, "Bir can suyuna ihtiyaç var. Gelsinler sorunu konuşalım ve çözelim. Tarım işçileri kendi toprağını ekemediği için mevsimlik tarım işçisi olmak zorunda kalırken, birileri (AKP İl Eşbaşkanı Ali İhsan Delioğlu) 'Tatile gidiyorlar' diyor. Buna karşı protesto hakkımızı her yerde kullanacağız. Bu zulme son deme zamanı. Hep birlikte yürümemiz gerek. Bu kentin 14 milletvekili, 14 belediye başkanı ve atanmışlar ile DEDAŞ yetkilileri yarın gelsin oturup konuşalım. Halkımız bu yapılanların hesabını bu kente gelen herkesten sormalı" şeklinde konuştu. 

Açıklama alkışlar ile son buldu. Açıklamadan sonra birçok yurttaş DEDAŞ ile yaşadığı sorunları Öcalan ile paylaşarak, çözüm talebinde bulundu.