Karadeniz Ereğli ile Alaplı ilçeleri arasındaki heyelan tehlikesi korkutmaya devam ederken alınan küçük çaplı önlemler yetersiz kalıyor. Bol yağışlar nedeniyle riskin arttığı bölge aynı zamanda Zonguldak -  İstanbul bağlantı yolu olarak kullanılıyor.

HABER: Fedai Kaçar

Zonguldak’ın Ereğli ve Alaplı ilçeleri arasındaki heyelan riski taşıyan şeridin altından geçen karayolundan her gün binlerce araç geçiyor. Geçmişte büyük heyelanlarında yaşandığı kesimde, şans eseri ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Gözden kaçırmayın

AKP'li belediye tarihi camiyi, restore etmek yerine harabeye çevirdi AKP'li belediye tarihi camiyi, restore etmek yerine harabeye çevirdi

Geçtiğimiz yıllarda yolu kapatan, asfaltı bile delen onlarca ton ağırlığındaki kayalar yamaçtan aşağı kaymış ve saniyeler farkı ile bir otobüs dolusu yolcu ölümden dönmüştü. Alınan önlemler ise, olası afetin boyutuna göre yetersiz kalıyor. Küçük çaplı heyelanların savurduğu taşlar bile her sene yola ulaşıyor…

KORUMA AĞI YÖNTEMİ

Çelik Grid, otoyol ve demiryolu gibi alt yapı elemanlarına zarar verecek kaya, taş ve moloz döküntülerine karşı bir kaplama sistemi olarak kullanılırlar. Birçok il ve ilçede heyelana hassas yamaçlarda uygulanan yönetimi Ereğli-Alaplı yolu arasına da yapılması isteniyor.

Taş ve kaya düşmelerine karşı çelik örgü tellerden yapılan ağ, büyük heyelanların bile yola ulaşmasını önemli ölçüde önlüyor. Böylede olası bir facia riski minimuma indirilmiş oluyor. Bir zamanlar her iki ilçenin de gündemi olan konu bir süre unutulmuş ancak heyelanların başlamasıyla tekrar gündeme gelmişti.

"YAMAÇLARA ÖNLEM AMAÇLI DİKİLEN AĞAÇLARIN BİR BÖLÜMÜ KIRILDI VE KOPTU"

Yolu her gün kullanan sürücülerden Oktay Ovalı; “İşimden dolayı her gün Alaplı’ya gittiğim için yolu kullanmak zorundayım. Heyelan riski tartışmasız var. Zaten uyarı levhalarında da bu tehlikeye dikkat çekiliyor. Dikkatli olun deniyor. Birkaç saniyede olan bir durum. Hareket halindeyken yola mı bakacağız yoksa yamaçlara mı? Burada daha önceden tehlikeler atlatılmış. Umarız üzücü bir hadise yaşanmadan yeterli önlemler alınır. Buradaki toprak kayması riski senelerdir bilinen bir durum” dedi.

KAZAYA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Bazı sürücülerde, yoldan korkarak geçtiklerini, özellikle yağışlı dönemlerde tehlikenin boyutunun daha da arttığını belirterek, yetkililere çağrıda bulunuyorlar. Yağmur ve kar şeklinde yoğun yağışların yaşandığı kış döneminde bölgede küçük çaplı heyelanlar yaşandı. Yağışların sürmesi toprak kayması riskini artırıyor. Topraklar birlikte büyük taşlar ve kayalar kara yolunun ortasına kadar savrularak, kazalara davetiye çıkarıyor.

Ereğli ve Alaplı ilçelerindeki yolun birkaç kilometresi heyelan bölgesi olarak ilan edilmiştir. Dik yamaçların bulunduğu bu hattın altı aynı zamanda Zonguldak -  İstanbul yoludur.