Dedeoğulları davasında polis saldırısı

Dedeoğulları ailesine yönelik 7 kişinin katledildiği saldırıya ilişkin davanın duruşmasında, polis aile yakınlarına saldırdı.

GÜNDEM 14.01.2022 - 12:57 14.01.2022 - 16:35

Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs 2021’de Çalık ve Keleş ailesi tarafından gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açılan davanın ilk duruşması, Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

"SOY İSİMLERİNİ BİLE BİLMİYORDUM"

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre tutuksuz yargılanan sanık Ali Keleş, olay akşamı evde iftarda olduklarını belirtti. İftardan sonra dayıoğlu Ali Keleş’in kendisini arayıp kavga ettiklerini söylemesi üzerine olay yerine gittiğini söyledi. Keleş, “Gittiğimizde ambulans ve polis de oradaydı. Saat kaçta gittiğimizi tam olarak hatırlamıyorum” dedi. 

Kendisine kimsenin vurmadığını belirten Keleş, “Dedeoğulları ailesiyle hiçbir husumetim yoktu. Soy isimlerini bile bilmiyordum” iddiasında bulundu. 

"KURUSIKI BİR SİLAHIM VAR, İKİ ÜÇ GÜN ÖNCE SIKMIŞTIM"

Olay akşamı hiçbir silah sesi duymadığını söyleyen Keleş, mahkeme başkanının “Elinde atış artıkları tespit edilmiş. Buna dair ne diyorsun?” sorusuna, “Kurusıkı bir silahım var, iki üç gün önce sıkmıştım. Silahı Ramazan da kullanıyordu” cevabını verdi. Mahkeme başkanı, "Elini hiç yıkamadın mı" sorusuna Keleş, "Bir gün öncede sıkmış olabilirim, tam hatırlamıyorum" cevabı verdi. 

İddia makamının “Kavga esnasında elinde bir bıçak olduğu söyleniyor doğru mu" sorusuna, “Kesinlikle ortada hiçbir bıçak yoktu. Kabul etmiyorum” diye cevap verdi.

"KİMİN KİME VURDUĞUNU GÖRMEDİM"

Tutuksuz sanık Ayşe Keleş'in iddianameye dair savunması alındı. Mahkeme başkanı, 10 yıl önce yaşanan olayı sordu. Keleş 10 yıl önce yaşanan olayda Dedeoğulları ailesinden şikayetçi olduğunu, 10 yıldır hiçbir sorun yaşamadıklarını ileri sürdü. Hiçbir şey yapmadığını iddia eden Keleş, "Kimin kime vurduğunu görmedim, yüzler görünmüyordu" dedi. Karanlık olduğunu söyleyen Keleş, Yaşar Dedeoğulları'nın silahla havaya ateş ettiğini gördüğünü iddia etti. 

EMNİYETTE FARKLI İFADE VERDİ

Keleş, karakolda verdiği ifadede kimin ateş ettiğini görmediğini söylediğini hatırlatan mahkeme başkanına, o zaman şokta olduğunu belirtti. 

Yaşar Dedeoğulları’nın evinin önünden geçerken olayı gördüğünü belirten Yahya Çalık, kimin kime vurduğunu görmediğini ileri sürdü. Kimseye vurmadığını iddia eden Çalık, Dedeoğulları'yla hiçbir sorunu olmadığını söyledi. 

DEDEOĞULLARI AİLESİNE POLİS SALDIRISI 

Çalık'ın savunması sırasında Dedeoğulları ailesinin yakınları, "Yalan söyleme" diyerek karşı çıktı. Dedeoğulları ailesini susturmaya çalışan polise tepki gösteren aile yakınları, "Onlara engel olmuyorsunuz, bize oluyorsunuz" dedi. Bunun üzerine, polis ile aile yakınları arasında arbede yaşandı. Polis, Dedeoğulları ailesi yakınlarını yere yatırarak darp etti. Salonda bulunanlar, "Polis buradakileri korumakla görevli ama ailenin üzerine saldırıyor" diyerek tepki gösterdi. 

Saldırı sırasında heyet salonu terk etti. Saldırıyı sürdüren polis, salonu boşalttı. 

ÇETİN DEDEOĞULLARI DURUŞMAYA ALINMADI

Polisin Dedeoğulları ailesine saldırısı sonrası ara verilen duruşmaya, sadece milletvekilleri, taraf avukatları ve gazeteciler alındı.

Durusmada söz alan Dedeoğulları ailesinin avukatları, Çetin Dedeoğulları'nın duruşmaya alınmamasını kabul etmediklerini belirterek, bu haliyle yapılması durumunda duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu. 

Mahkeme başkanı, SEGBİS kayıtlarında ve mahkemenin aldığı kayıtlara göre, olayın müşteki Çetin Dedeoğulları'yla başladığı ve devam ettiği, bu haliyle müşteki vekilinin Çetin Dedeogulları'nın duruşma salonuna alınması yönündeki talebin reddine karar verdi. 

SAVCI KAPALI DURUŞMA İSTENDİ

İddia makamı duruşmanın kapalı görülmesi kararının verilmesini istedi.  Dava avukatlarından Atila Kart ise, "Çetin'e yönelik verdiğiniz bir uyarı yok. Çetin'le birlikte çok sayıda kişi tepki gösterdi. Oradaki polisin orantısız müdahalesi de ayrıca tartışılmalı. Adil yargılama adına, yeni bir mağduriyete yol açmayalım. Mahkemeyi fevri tepki vermekten çekinmeye davet ediyorum. Kapalılık kararı verilse dahi Çetin'in içeri alınmamasının gerekçesi olamaz" diye belirtti.

Avukatların beyanı üzerine ara karar oluşturan mahkeme başkanı, daha önce yaşananları tutanağa "olay" olarak geçirmesine rağmen, bu sefer "kargaşa" olarak geçirdi.  

TÜM SANIKLARIN TUTUKLAMASI TALEBİ

Dedeoğulları avukatlarından Abdurrahman Karabulut, tutuklu sanık Lutfi Keleş'in katliam davasında saldırıya dair suçu üstlendiğini hatırlatarak, yeni delil durumu oluştuğundan tüm sanıkların tutuklanması talebinde bulundu. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Şubat'ta erteledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST