Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından konuşuyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

GÜNDEM 27.09.2021 - 20:00 27.09.2021 - 20:34

Paris İklim Anlaşması hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kasım ayında Glasgow'da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi'ne kadar onay sürecini tamamlamış olacağız." dedi.

Erdoğan, "Orta ve uzun vadeli tüm kalkınma programlarımızı yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde hazırlayacak ve yürüteceğiz."  ifadelerini kullandı.

"YEŞİL KALKINMA DEVRİMİNİ DE İNŞALLAH MİLLETİMİZE BİZ KAZANDIRACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi, salgın şartlarını ve daha önce yaşadığı kimi sıkıntıları hızla geride bırakarak hak ettiği yere doğru hızla yol alıyor."

Erdoğan, "Nice sessiz devrimleri hayata geçiren Türkiye'de yeşil kalkınma devrimini de inşallah milletimize biz kazandıracağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her konuda olduğu gibi iklim değişikliği hususunda da bizim safımız yine mazlumların, mağdurların yanı olacaktır." ifadelerini kullandı.

"AZİZ SANCAR ADINA DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMA BURSU PROGRAMI BAŞLATIYORUZ"

Erdoğan, "Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar adına ocakta doktora sonrası araştırma bursu programı başlatıyoruz. Yer alacak öğrencileri Aziz hocamız seçecek." dedi.

"TÜRKİYE DÜNYANIN EN FAZLA YURDUNA SAHİP ÜLKESİDİR"

"Türkiye, dünyanın en fazla sayıda kamu yüksek öğrenim öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesidir." 

Türkiye'nin dünyada en çok yatak kapasitesi olan kamu yurdu olan ülkesi olduğunu söyleyen Erdoğan, barınma sorununu dile getirmek için parklarda "barınamıyoruz" diyen öğrencilere “sözde öğrenci” dedi.

Erdoğan, "Son zamanlarda bazı park, bahçe buralardaki bankların üzerinde yatanların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre sözde öğrenci. Gezi Parkı olayı neyse bu da bir başka versiyonudur" dedi. Erdoğan, "1, 2, 3 kişilik odalarımız var" diyerek istisna düzeyde kalan yurtlardan bahsetti.

Erdoğan devamla, şu bilgileri paylaştı: "Ülkemizde 190 olan yurt sayısını 774'e, 182 bin olan yatak kapasitesini 719 bine biz çıkardık. Ayrıca, özel yurtlarımızın 300 binin üzerindeki kapasitesi öğrencilerimizin hizmetindedir. Kamu ve özel olarak yurt sayıları İngiltere’de 350 bin, Almanya’da 290 bin, Hollanda'da 113 bin, İspanya'da 91 bin seviyesindedir. Yurtlarda kalan öğrencilerimize biz geldiğimizde 45 liracık veriyorlardı. Bunu da şimdi 650 liraya çıkardık.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@