Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Deprem, sel ve toprak kayması ülkemizin kaderi"

Rize'de Salarha Tüneli’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Deprem, sel ve toprak kayması bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle ülkemizin kaderidir" dedi.

GÜNDEM 04.09.2021 - 16:18 04.09.2021 - 16:45

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de katıldığı Salarha Tüneli’nin açılış töreninde konuştu. 

Art arda yaşanan doğal afetlere değinen Erdoğan, "Deprem, sel ve toprak kayması bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle ülkemizin kaderidir. Enkaz kaldırma ve hasar tespiti çalışmalarını hızla yapıyor ve vatandaşlarımızın zararlarını karşılayıp yıkılan yerleri yeniden inşa ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"DOĞAL AFETLER ÜLKEMİZİN KADERİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Rize'mizin hem şehir içi hem dağın ardı ile önü arasında ulaşımı temin edecek yaklaşık 3 km uzunluğundaki Salarha Tüneli'nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İyidere Lojistik Limanı ve deniz üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı'nın açılmasıyla yük ve insan trafiği fazlalaşacaktır. Bu tünelle trafiği şehir içinden alıp çevreyolu üzerinden arka tarafa veriyoruz. Bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde 14 kilometreyi bulan ve yarım saat süren ulaşım artık 4,5 kilometre civarına ve 5 dakikaya inecektir. Hemşehrilerimiz bu yolda hızlı, güvenli ve konforlu seyahat edebilecektir.

Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesiyle 1950'li yıllarda deniz dolgusuyla elde edilen alanları baştan sona yeniliyoruz. Aradan geçen 70 yılın ardından hem yorgun hem de ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmişti. Bölgede bulunan 118 dükkanı, 60 konutu yıkarak yerine Rize'mize yakışır yepyeni işyeri ve ticaret merkezleri inşa ediyoruz. 308 milyon lira yatırım bedeli olan proje ile 455 araçlık otopark kazandıracağız. Kentsel dönüşüm projemizin şimdiden şehre ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

"DİKİLİ BİR AĞACINIZ YOK" 

Deprem, sel ve toprak kayması bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle ülkemizin kaderidir. Enkaz kaldırma ve hasar tespiti çalışmalarını hızla yapıyor ve vatandaşlarımızın zararlarını karşılayıp yıkılan yerleri yeniden inşa ediyoruz. Karadeniz bölgemizde bu tür afetlerle karşılaşmıştır. Antalya ve Muğla gibi orman yangınlarının ciddi tahribata, can ve mal kaybına yol açtığı yerlerde yaraları sarıyoruz. Yakında yeniden gelip çalışmaları yerinde göreceğim.

Türkiye'de bir kesim var ağızlarını her açtıklarında siz 19 yılda ne yaptınız diye soruyor. Siz bu soruyu kimleirn sorduğunu biliyorsunuz. Türkiye'nin 19 yılda nereden nereye geldiğinin bizzattihi şahidi bu milletin ta kendisidir.

Var mıydı böyle tünnellerimiz? Var mıy böyle viyadüklerimiz?

Bay Kemal'e sesleniyorum. Gel de Rize'yi gör. Dikili bir ağacınız yok."

KURDELEYİ ERKEN KESEN ÇOCUĞA SERT UYARIYA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuşma sonrası projenin açılış kurdelesini erken kesen çocuğa kafasına sert şekilde dokunarak uyarması ise tepki çekti.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da sosyal medya hesabından videoyu paylaşarak, “Ne yapıyorsun? Böyle olmaz. Çocuklara böyle davranamazsın. Kim olursan ol!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST