Cumhurbaşkanı Erdoğan da bürokratlar için benzer bir çağrı yapmış

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun devlet memurlarına yaptığı çağrısı için, 'Suçtur' diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bürokratlar için benzer bir çağrıyı geçmişte yaptığı ortaya çıktı.

SİYASET 18.10.2021 - 09:09 18.10.2021 - 09:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kanun dışına çıkmış devlet memurlarına, “Kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, Pazartesi itibariyle durun. Bu illegal, paralel sistemlerden elinizi, eteğinizi çekin” ifadeleriyle yaptığı çağrısına AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepki gösterdi.

“Kıçıldaroğlu’nun bu çağrısı açıkça suçtur” diyen Erdoğan’ın 2001 yılında benzer bir çağrıyı yaptığı ortaya çıktı.

'BURADAN AÇIKÇA İLAN EDİYORUM'

2001 yılında AKP Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Devletin imkanları, belli bir siyasi parti veyahut da siyasi maksatlı operasyonlar için kullanılıyor. Devletin bürokratlarına suç işlettiriliyor. Bütün bunlardan sorumlu olan hükümet üyeleri, kendileriyle görüşen arkadaşlarımıza, olaylara el koyacaklarını söylemelerine rağmen, gözaltında bulunan vatandaşlarımıza kötü muamele günlerce sürmüştür. Buradan açıkça ilan ediyorum, bu işleri yapanlar, yaptıkları hukuksuz ve ahlaksız her türlü faaliyetin altında ezilecekler” sözlerini sarf etmişti. Kılıçdaroğlu’na gösterdiği sert tepkinin ardından Erdoğan’ın bu sözleri yeniden gündem oldu.

'SABAH BAŞKA, AKŞAM BAŞKA...' 

Görüntüyü paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Erdoğan’ın sözlerine dikkat çekerek, “Kılıçdaroğlu değil Erdoğan. Sene 2001. Sabah başka, akşam başka. Erdoğan zihniyeti bu” notunu düştü.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

"Şimdi, hepimizin gördüğü bildiği bir şey daha var. İktidarın değişmesine az kaldı" diyen Kılıçdaroğlu, "İktidar değiştiğinde, soruşturmalar başlayacak ve eminim ki bu bürokratların bir kısmı eminim ki; 'efendim, emir aldık, uygulamak zorunda kaldık' diyecekler. İşte bunu diyerek sıyrılırım diye düşünen, sarayın baskısına boyun eğerek kanun dışına çıkmış o devlet memurlarına buradan seslenmek istiyorum. Cenap Şahabettin'in bir sözü var. Der ki; En ağır angarya, faydasızlığından emin olduğunuz işi vazife namına ifa etmektir. Açıkça söylüyorum; vazife namına mafyatik düzene hizmet edemezsiniz. Kanun dışı işleri emir olarak telaki edemezsiniz. Siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarsınız" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

"Kamil akla gelmeniz için Kılıçdaroğlu abinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır. 18 Ekim Pazartesi itibariyle bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. 'Emir almıştım' diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa Pazartesi itibariyle durun. Bu illegal paralel sistemlerden elinizi eteğinizi çekin. Size bunu yaptıranlara farklı bir muamele olacak elbet. Çünkü, Sadi'nin dediği gibi; Zalimleri bağışlamak, yoksullara cefadır. Söylediklerimi özetlemem gerekirse; Türkiye Devleti yeniden halkın devleti olma yoluna girmiştir. Kurumları bir şahsın ve ailesinin ahırına dönüştürenler, elbette ki hesap verecektir. TÜGVA benzeri vakıfların üzerine örttükleri devletin malları hazineye iade edilecektir. Sizler hala bu pislikten kendinizi sıyırma şansına sahipsiniz. Bu şansı kullanın"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST