Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ukrayna'da olacak. Rusya-Ukrayna krizinin başlaması sonrasında Ukrayna lideri Zelenskiy ile ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirecek. Lviv'de BM Genel Sekreteri Guterres'in de katılımıyla bir üçlü zirve de yapılacak.

İran medyası: Belucistan’da karakola saldırı; 19 ölü İran medyası: Belucistan’da karakola saldırı; 19 ölü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizinden sonra ilk kez Ukrayna'ya gidiyor. Cumhurbaşkanı bugün, Lviv’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelecek.

İki lider arasındaki görüşmede, stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkileri tüm yönleriyle değerlendirilecek. Görüşmede, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı amacıyla teşkil edilen mekanizmanın faaliyetleri ele alınacak.

Erdoğan'ın ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna'da olacak. Bu kapsamda Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres‘in de katılımıyla üçlü bir zirve gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.

Görüşmede ele alınması beklenen konular arasında Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takasına Türkiye’nin aracılık etmesi de yer alıyor.

Ukrayna’da olan ve orada kalan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet A440M uçağının Türkiye’ye dönmesi de masadaki konular arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'yı son olarak 3 Şubat 2022'de yani Rusya-Ukrayna savaşı başlamadan 17 gün önce ziyaret etmişti.