Bedelli askerlik affı TBMM'den geçti Bedelli askerlik affı TBMM'den geçti

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilgili açıklamalarının hem partide hem de Saray’da rahatsızlık yarattığı belirtildi.

“ERDOĞAN HEMEN BİR KARAR ALMAYACAK”

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Özkan’ın BAE ile ilgili açıklamaları Cumhurbaşkanlığı’nda da rahatsızlık uyandırdı. Çelik’in yaptığı açıklamanın “Cumhurbaşkanlığı kaynaklı olarak değerlendirilmesi gerektiği” ifade ediliyor.

Özkan üzerinde yapılan tartışmalar sıcaklığını korurken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen bir karar almayacağı da belirtiliyor. Özkan’ın grup başkanvekilliğinden istifa etmesi durumunda, AKP TBMM Grubu’nun toplanarak yeniden bir grup başkanvekili seçmesi gerektiği ifade ediliyor.

NE OLMUŞTU?

AKP Grup Başkanvekili Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube programında, “BAE baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman BAE teslim oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun ardından siyaset kulislerinde, Özkan’ın bu sözlerinin “AKP’de rahatsızlık yarattığı ve grup başkanvekilliği görevinden istifa edeceği” iddia edilmişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in de sosyal medya hesabından, “Özkan’ın görüşlerinin partinin fikirlerini yansıtmadığını” ifadesini kullanmıştı.