BBP'deki istifalarla ilgili konuşan eski MKYK üyesi Tahir Şahin, "Sayın Genel Başkan, 'Hükümet politikalarını eleştiremezsiniz, eleştirecekseniz MKYK kimliğinizi bırakın' talimatında bulundu" dedi.

BBP'de yaşanan istifalarla ilgili konuşan MKYK üyeliği ve Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerini bırakan Tahir Şahin'den açıklama geldi. Şahin, istifaların asıl sebebinin Genel Başkan Mustafa Destici'nin AKP'yi eleştirme yasağı getirmesi ve seçimlere AKP bünyesinde girme düşüncesi olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’e konuşan Şahin 18 Ekim 2020'de yapılan BBP kurultayında ve sonrasında tüm il ve ilçe örgütlerine bundan sonraki seçimlerde kendi ad ve amblemleri altında seçime girme sözü verdiklerini ancak gelinen süreçte BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bu söze uymayı düşünmediğini belirterek “Bırakın kendi ad ve amblemimiz altında seçime girmeyi, bir de 'Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına' konuşma, yazma yasağı ile karşılaştık" dedi. Şahin, "Bunlar Şehit Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun kemiklerini sızlatacak istek ve girişimlerdir. İstifadan başka çare kalmamıştı" diye konuştu.

'ELEŞTİRECEKSENİZ MKYK KİMLİĞİNİZİ BIRAKIN'

Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu bulundu Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu bulundu

Destici'nin tutumunu eleştiren Şahin, “Sayın Genel Başkan 'Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına' yasaklar getirdi. MKYK’ye hitaben 'Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına hükümetin politikalarını eleştiremezsiniz, eleştirecekseniz MKYK kimliğinizi bırakın, istifa edin, şahsi düşüncelerinizi o zaman ifade edebilirsiniz' şeklinde talimatta bulundu. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemedikten sonra siyaset yapmanın bir anlamı yok" diye konuştu.

Tahir Şahin, istifaların önünün kesilebilmesi için il ve ilçe teşkilatlarının tek tek arandığını, İl ve İlçe Başkanlarına 2024 yerel seçimleri için Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri sözü verildiğini de aktardı.

BBP Genel Merkezi'nde son yapılan MKYK toplantısı sonrası ilk olarak MKYK üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Tahir Şahin Twitter hesabından “gördüğüm lüzum üzerine” diyerek istifasını duyurdu. Şahin’in istifasının ardından diğer bir MKYK üyesi Abdurrahman Açıkgöz istifasını sosyal medya hesaplarından açıkladı. Şahin ve Açıkgöz’ün istifalarını Gökmen Türkkanı ile Fatma Yümlü’nün istifaları izledi. MKYK üyelerinin istifalarının ardından bu kez de Sinop il ve ilçe örgütleri topluca istifalarını duyurdu.