ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde 35 yıldır ramazan ayında kurulan Mevlana Aşevi'nde ihtiyaç sahipleri için yemek pişiriliyor.

İlçedeki bir hayırsever tarafından tahsis edilen iş yerinde hizmet veren aşevinde, bu ramazan 3 bin kişi sıcak yemekle iftar yapıyor.

Cumhuriyet Mahallesi'nde hizmet veren Mevlana Aşevi önünde iftara saatler kala ellerinde kaplarla uzun kuyruk oluşturan vatandaşlar, ihtiyaçları kadar yemek ve ekmek alıp evlerinin yolunu tutuyor.

Aşevi sorumlusu Mustafa Kalaycı, AA muhabirine, 35 yıldır sürdürdükleri gelenekte, yaşanan depremler nedeniyle bu yıl yemek miktarını iki katına çıkardıklarını söyledi.

Günlük 3 bin kişilik yemek pişirdiklerini aktaran Kalaycı, kapılarına gelen kim olursa olsun boş çevirmediklerini vurguladı.

- "Olan getiriyor, olmayan götürüyor"

Yaklaşık 35 yıldır ilçe esnafı ve hayırseverlerin desteğiyle bu geleneği sürdürdüklerini kaydeden Kalaycı, şunları söyledi:

"Mevlana gibi 'Ne olursan ol gel' diyoruz. Onun için bize herkes geliyor ve yemeğini alıp gidiyor. Ayrım yok bizde, Mevlana usulü. Bu yıl depremzedeler de geliyor. Onun haricinde ilçemizdeki ihtiyaç sahipleri, yolda kalanlar, iftara yetişemeyenler ve Suriyeli sığınmacılar geliyor. Yemeğimizi bitirene kadar dağıtıyoruz. Olan getiriyor, olmayan götürüyor."

Aşevinde çalışanların da kendisi gibi gönüllü olduğunu belirten Kalaycı, "Bu iş gönül ve kısmet işidir. Bu hayırda kısmeti olanlar burada çalışıyor. Kimi yemek yaparak katkı veriyor, kimi aşçıya yardım ederek destek oluyor. Kimi de akşam dağıtıma gelerek bu hayırdan nasibini almaya çalışıyor."’ diye konuştu.

Aşevinde gönüllü aşçı olarak hizmet veren Murat Kodal ise ramazan ayı dolayısıyla lokantasını kapattığını ve çalışanlarıyla birlikte aşevinde yemek hazırladığını söyledi.

Depremzedelerin de yemek almaya geldiğini ifade eden Kodal, "Her gün farklı yemeklerimiz oluyor. Sabah erken saatlerde pişirmeye başladığımız yemeklerimizi 16.30-17.00 arası dağıtıyoruz. İftar vakti yolda kalanlar ve evlerine yetişemeyenler de burada iftar yapıyor." dedi.