Covid-19’a karşı gelişen antikorlar, kanser hücrelerine zarar verebiliyor

Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra, Covid-19 testi pozitif çıkan ve ‘koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği’ anlaşılan Kahramanmaraş’lı N.T.’nin hastalık tablosu hakkında bilgi verildi.

SAĞLIK 15.09.2021 - 10:38 15.09.2021 - 10:52

Kahramanmaraş’ta yaşayan N.T.'nin, göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Kanser olabileceği şüphesiyle yapılan ileri tetkikler sonrası N.T.’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi. Ameliyat öncesi N.T.’nin Covid-19 testi pozitif çıkınca operasyon ertelendi. Koronavirüs tedavisine başlanan N.T.’nin son testi negatif çıktı ve 'Covid-19’un kanseri taklit ettiği' anlaşıldı.

DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNDE İLK DEĞİL

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre doktorlar, benzer yanıltıcı tablolara daha önce de rastladıklarını belirtti ve N.T.’nin durumunun dünya tıp literatüründe ilk olması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

"TANI İÇİN TOMOGRAFİ TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL"

Radyoloji Uzmanı Dr. Güner Sönmez, akciğer lezyonlarının birçok patolojiyi taklit ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Zatürrenin de bazı durumlarda tümörü taklit ettiğini görürüz. Zatürrenin neden olduğu görüntü yuvarlak beyaz olabilir ve bu durum bazen kitle veya tümörle karışabilir. Bunun ayrımı için ilaçlı toraks çekeriz. Tanı için tomografi tek başına yeterli değildir. Tomografide kitle şüphesi varsa, hastanın eski filmleri de değerlendirilir."

"COVİD-19 AKCİĞER TUTULUMUNUN KANSERLE KARIŞMA İHTİMALİ ÇOK NADİR"

"İleri tetkik dediğimiz, PET CT, MR uygulamaları yapılır. Tomografide kitle gördüm, haftaya ameliyat edelim diye bir şey söz konusu değildir. Kovid-19 akciğer tutulumunun kanserle karışma ihtimali çok nadir, bu lezyon için direkt ameliyat düşünmek ise bence imkansızdır."

"COVID-19 TEDAVİSİ GÖRÜRKEN KANSER HÜCRELERİNİN KÜÇÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise Kahramanmaraş’taki hastanın öyküsüne ilişkin “Meslek yaşantım ve Covid-19 sürecinde ilk kez böylesini duydum” derken, şu bilgileri paylaştı:

“Covid-19, zatürre tablosunda akciğer kanserini taklit etme ihtimali vardır. Ancak N.T.’nin durumunu 14 gün içinde değişmesi gerçekten soru işaretlerine neden oluyor. Kanser teşhisi konulmuş bir hastanın Covid-19 tedavisi görürken, kanser hücrelerinin küçüldüğünü biliyoruz. Covid-19’a karşı gelişen antikorlar, kansere zarar verebiliyor. Ancak 14 günlük sürede böyle bir durumun oluşması söz konusu olamaz."

"KANSER SANILAN LEKELER İLK KORONANIN LEKELERİ DE OLABİLİR"

"Covid-19 zatürre veya mantarla görüldüğünde farklı bir imaj dediğimiz görüntü ortaya çıkıp, yanıltıcı olabilir. Covid-19 geçiren bir hastanın akciğer görüntüsü dediğimiz tablosu 1.5 ay ile 3 ay arasında kaybolmaz. Belki N.T ikinci kez Covid-19 hastalığını geçiriyordu. Kanser sanılan lekeler ilk koronanın lekeleri de olabilir.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@